Czwartek, 18 października 2018 r.   Imieniny: Juliana, Łukasza
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia

Regionalny Punkt Widzenia

19 października 2018

Nudna czy zaskakująca? Merytoryczna czy zdominowana przez personalne ataki? Jaka była kampania przed wyborami samorządowymi? M.in. o tym w piątkowej audycji z cyklu "Regionalny Punkt Widzenia". Porozmawiamy także o sensie wyborów? Czy głosowanie to nasz obywatelski obowiązek? Dlaczego warto uczestniczyć w wyborach? O czym będziemy decydować w najbliższą niedzielę? Zaprasza Michał Słobodzian.

18 października 2018

Tematem audycji jest "Człowiek wobec konieczności ciągłego wyboru". Wybieramy szkołę, znajomych, przyjaciół, partnerów życiowych. Dokonujemy też trudnych wyborów moralnych, społecznych. Czy polegać wyłącznie na sobie czy słuchać rad?

O tym goście w audycji Ewy Dąbskiej :
  • dr Piotr Domeracki - filozof i etyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu
  • dr Michał Cichoracki - socjolog i filozof z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy
  • prof. Marek Chamot - historyk i kulturoznawca z Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy
  • Anna Michalak - psycholog
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 18.10.2018

16 października 2018

Czy jesteśmy społeczeństwem umuzykalnionym, z poczuciem rytmu, czy wręcz przeciwnie - jesteśmy narodem "głuchych"? Polskie społeczeństwo już od kilku dziesiątków lat nazywane jest „społeczeństwem głuchych”. W istocie trudno uznać nas za ludzi szczególnie muzykalnych, w muzyce zorientowanych i rozmiłowanych. Są rodzice, którzy umuzykalnianie dziecka uważają za zbędny dodatek do jego edukacji, ponieważ zajęcia z angielskiego bardziej przydadzą naszym dzieciom w przyszłości niż jakaś muzyka.

Co robimy i możemy zrobić abyśmy mogli się mienić narodem zaprzyjaźnionym z muzyką? O tym goście w audycji Magdy Jasińskiej:
  • Izabela Cywińska,
  • Dorota Borowicz,
  • Anna i Adam Filipscy.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 16.10.2018

15 października 2018

Publicystyka Żanety Walentyn.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 15.10.2018

12 października 2018

Aktualny stan debaty społecznej w Polsce i w regionie, nie tylko w związku z kampanią wyborczą przed wyborami samorządowymi, komentować będą profesor Janusz Golinowski z UKW w Bydgoszczy i dr Patryk Tomaszewski z UMK w Toruniu. Do wysłuchania audycji zaprasza Michał Jędryka.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 12.10.2018

11 października 2018

Dlaczego zakładamy maski?
  • Jakie robimy pierwsze wrażenie, jak chcemy być odbierani, Jak zachowujemy się w nowych okolicznościach?
  • Co tracimy, a co zyskujemy, udając kogoś innego niż jesteśmy w rzeczywistości?
  • Czy my znamy prawdę o sobie, czy znają ją inni?
Goście w audycji Ewy Dąbskiej :
dr Elżbieta Okońska - pedagog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, Prezes Fundacji Laboratorium Bezpieczeństwa;
Nadia Kostrzewa-Nowak - psycholog, psychoterapeuta;
dr Piotr Domeracki - filozof i etyk z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu;
dr Wojciech Trempała - socjolog z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 11.10.2018

10 października 2018

W audycji Żanety Walentyn o naszym bydgoskim "Małym Kazimierzu" jak często określa się Stary Fordon, gdzie spotkały się i przenikały trzy kultury. Coraz częściej mówi się o rewitalizacji tej najstarszej części Bydgoszczy. Będzie także o ludziach, tzw. "Fordoniakach", którzy czynią wszystko, abyśmy o naszej tradycji i kulturze nie zapomnieli. Zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 10.10.2018

9 października 2018

Tym razem o kondycji polskiego czytelnictwa. Od dawna słyszymy głosy, że z czytelnictwem Polaków jest bardzo słabo. Statystyczny Polak czyta bardzo mało, a zaledwie 38 procent z nas czyta jedną książkę rocznie. Okazuje się jednak, że z naszym czytelnictwem na tle innych krajów Unii Europejskiej nie jest tak źle. O tym będziemy dyskutować w gronie bibliotekarzy, chwaląc się nowymi projektami tych małych instytucji kultury a także polecimy książki na jesienne wieczory. Zaprasza Magda Jasińska.
Polskie Rado PiK - Regionalny punkt widzenia z 9.10.2018

8 października 2018

Czy w Polsce może zabraknąć wody? Ten problem wydawać by się mógł na razie egzotyczny, bo woda płynie w rurach bez zakłóceń, a my nadal nie do końca doceniamy to co mamy. Polacy marnują ogromne ilości wody. Jedynie 3% zużywanej wody przeznaczamy na picie i gotowanie, reszta znika w odpływach, wykorzystana do mycia lub spłukiwania toalet. Co możemy a może musimy zrobić - jak oszczędzać wodę w skali mikro i makro...? O tym w kolejnej audycji z cyklu "Zielona strefa" dyskutować będą naukowcy z Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego w Bydgoszczy. Zaprasza Mada Jasińska.
Polskie Radio PiK - Regionalny punkt widzenia z 8.10.2018

5 października 2018

W "Regionalnym Punkcie Widzenia" z politykami i socjologami porozmawiamy o kampanii wyborczej. np. zapytamy czy wyborcy czują się przez twórców kampanii traktowani poważnie? Zaprasza Żaneta Walentyn.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 5.10.2018
1234567