Czwartek, 17 stycznia 2019 r.   Imieniny: Antoniego, Rościsława, Jana
Polskie Radio PiK » Regionalny Punkt Widzenia

Regionalny Punkt Widzenia

17 stycznia 2019 - Czy dobro może zwyciężyć zło

Jak eliminować złe emocje i postawy agresywne? Co zrobić, aby dobro było "atrakcyjniejsze" niż zło? Czy przemoc i nienawiść pozostawia człowieka bezsilnym?

Goście Ewy Dąbskiej:
- Nadia Kostrzewa - Nowak - psycholog i psychoterapeuta;
- dr Elżbieta Okońska - pedagog UKW, Prezes Fundacji Laboratorium Bezpieczeństwa;
- dr Piotr Domeracki - filozof i etyk UMK;
- dr Michał Cichoracki - socjolog WSG.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 12.02.2019

16 stycznia 2019

Jakie korzyści niesie życie blisko natury? Czy zdrowy styl życia jest tylko dla wybranych? Co o ludziach mówi podejście do zwierząt? Odwiedzimy Toskanię Kociewską, gospodarstwo ekologiczne w Bochlinie koło Nowego, które prowadzi polsko-włoskie małżeństwo. Przy okazji dowiemy się co o Polakach myśli Włoszka Pani Sara i co wspólnego ma śpiew operowy z oślą terapią. Audycja z Bochlina. Zapraszają Michał Słobodzian i Sławomir Nowak.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 16.01.2019

15 stycznia 2019

Są niezwykle uzdolnieni, wyjątkowo wrażliwi i nie boją się marzyć. Niepełnosprawni artyści, których co roku spotykamy na różnych festiwalach czy koncertach, kiedy śpiewają cały świat pięknieje. Czy to, że biorą udział w festiwalach im dedykowanych sprawia, że czują się dyskryminowani, czy naznaczeni? W tym tygodniu ukaże się płyta CD z udziałem ośmiu artystów z "Teatru Życia". 17 piosenek z tekstami i muzyką Sławka Wierzcholskiego wykonują m.in. Natalia Smogulecka czy Daria Barszczyk. O pracy nad tą płytą, o nie zawsze prostej drodze do realizacji zamierzeń, o uporze i konsekwencji opowiadają artyści, którzy osiągają sukcesy ale też ciężko na nie pracują - goście w audycji Magdy Jasińskiej: Daria Barszczyk, Natalia Smogulecka, Kamil Czeszel i Sławek Wierzcholski.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 15.01.2018

14 stycznia 2019

Bohater czy zdrajca? Jaką rolę w Powstaniu Styczniowym odegrał pułkownik Stanisław Bechi? Jak powstańców traktowali miejscowi chłopi? Dlaczego w okolicy Włocławka doszło do kilku ważnych potyczek? W poniedziałkowym Regionalnym punkcie widzenia opowiadać będziemy o przebiegu Powstania Styczniowego na Kujawach. W 1863 roku sporo się działo w okolicach Włocławka. Program emitowany z Biblioteki Miejskiej we Włocławku, gdzie można oglądać wystawę poświęconą najdłuższemu polskiemu powstaniu. Zaprasza Michał Słobodzian.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 14.01.2018

11 stycznia 2019

We wtorek "Gazeta Wyborcza" opublikowała programowy tekst o świeckim państwie. Barbara Nowacka jeździ po Polsce i nawołuje do budowy świeckiego państwa i rozdziału Kościoła i państwa na wzór francuski. Była również w Bydgoszczy. Postulat ten oznaczałby, jak pisze Roman Imielski, ograniczenia w nauczaniu religii w szkołach. "Te zmiany i tak nadejdą" - oznajmia ten autor.

Tymczasem w szkołach protestują nauczyciele. Grożą strajkiem generalnym. W polityce krajowej zaś coraz częściej strony konfliktów posługują się nieczystymi zagraniami.

Goście Michała Jędryki:
- prof. Roman Bäcker, kierownik Katedry Teorii Polityki UMK w Toruniu;
- prof. Aleksander Nalaskowski z Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK w Toruniu;
- ks. Mateusz Ziemlewski z Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 11.01.2019

10 stycznia 2019 - Dobroczynność na co dzień i od święta

Skąd się wzięła dobroczynność (filantropia) i co dziś oznacza? Akcje charytatywne - czy wyręczają w obowiązkach państwo? Dobroczynność - przywilej czy działanie na pokaz?

Goście Ewy Dąbskiej:
- Anna Michalak - psycholog;
- prof. Roman Leppert - pedagog UKW;
- dr Wojciech Trempała - socjolog UKW;
- dr Piotr Domeracki - filozof i etyk UMK.
Polskie Radio PiK -Regionalny Punkt Widzenia z 10.01.2019

9 stycznia 2019

Bohaterskie, ale okupione także sporymi stratami. Zdobycie niemieckiego pociągu pancernego to ciekawy epizod Powstania Wielkopolskiego w naszym regionie. Do walk o pociąg doszło w lutym 1919 roku pod Rynarzewem. Zdobycie pancerniaka kosztowało życie niemal 30 powstańców. Rynarzewo i pobliski Zamość to okolice, w których toczyły się szczególnie ostre walki między Polakami a Niemcami. W środowej audycji wspominać będziemy tamte wydarzenia. Regionalny Punkt Widzenia będzie emitowany ze Szkoły Podstawowej w Rynarzewie, gdzie w sposób szczególny upamiętniani są powstańcy wielkopolscy. Zapraszają Michał Słobodzian i Sławomir Nowak.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 9.01.2019

8 stycznia 2019

O szkołach z mniejszych miejscowości a nawet ze wsi naszego regionu. Chwalimy placówki, w których dzieje się wiele, które często pełnią jeszcze inne funkcje jak chociażby instytucje kultury czy miejsca gdzie można realizować swoje pasje. Wbrew panującym stereotypom nie trzeba szukać miejsca dla dzieci w miejskich "molochach", w których uczniowie są często anonimowi. Jak działają szkoły w Górze, Tłuchowie, Dusocinie czy Kikole. Czym się wyróżniają? O tym w audycji Magdy Jasińskiej.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 08.01.2019

7 stycznia 2019

Odnawiają stare zapomniane cmentarze. Przy okazji przywracają pamięć o dawnych mieszkańcach. Ostanie efekty ich pracy można podziwiać w Toporzysku, między Bydgoszczą a Toruniem. W poniedziałkowej audycji opowiemy o działalności Stowarzyszenia Lapidaria. O trudnej przeszłości i konieczności dbania o pamięć. W audycji także sporo informacji o Olędrach, którzy przez wieki zamieszkiwali nadwiślańskie tereny. W tej chwili po dawnych osadnikach pozostały przede wszystkim cmentarze. Audycja emitowana będzie z Toporzyska. Zapraszają Michał Słobodzian i Sławomir Nowak.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 7.01.2019

4 stycznia 2019

Na początku roku 2019 porozmawiamy o czekających nas politycznych emocjach. Jakie będą kampanie wyborcze? Czy Zjednoczona Prawica utrzyma wysokie poparcie? Czy opozycja zdoła się zjednoczyć i zagrozić obozowi władzy? Jakie tematy będą dominować na scenie politycznej w najbliższych miesiącach?

Porozmawiamy także o tym jak może wyglądać Parlament Europejski po majowych wyborach i czekającym nas roku ważnych rocznic - czy będziemy umieli świętować ponad podziałami?

Goście Michała Słobodziana:
- dr Izabela Kapsa, politolog z UKW w Bydgoszczy;
- dr hab. Radosław Sajna, medioznawca z UKW w Bydgoszczy;
- dr Sławomir Sadowski, politolog z UKW w Bydgoszczy.
Polskie Radio PiK - Regionalny Punkt Widzenia z 4.01.2019
1234567