Sobota, 21 września 2019 r.   Imieniny: Jonasza, Mateusza, Hipolita
Polskie Radio PiK » Patronaty

WYDARZENIA


I Puchar Polski Juniorów we florecie kobiet i mężczyzn, Adam PAPÉE in Memoriam

Uczniowski Klub Sportowy przy MDK 5 oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 5 w Bydgoszczy po raz kolejny są organizatorami pierwszego z cyklu Pucharu Polski Juniorów we florecie kobiet i mężczyzn. Prawo startu w turnieju mają wszyscy zawodnicy kategorii wiekowej juniora, juniora młodszego i wszyscy młodzicy, którzy są na liście klasyfikacyjnej Polskiego Związku Szermierczego Juniora Młodszego na miejscach 1-8. Zawody zostaną rozegrane zgodnie z przepisami FIE i regulaminem PZS.

Będzie to jednocześnie Memoriał Adama PAPÉE (1895-1990) - ps. "Gil", doktor praw, bankowiec, jeden z pierwszych szablistów polskich, czterokrotny olimpijczyk (1924, 1928, 1932, 1936), epoka w historii polskiej szermierki, dwukrotny brązowy medalista (1928, 1932), Nie urodził się w Bydgoszczy, jednak przez ostatnie 22 lata swojego długiego życia związany był z naszym miastem i tutaj został pochowany na cmentarzu na Osiedlu Błonie. W Bydgoszczy mieszka jego druga żona Irena Mathey - Papée - była florecistka.

Koduj z Gigantami

Koduj z Gigantami to już piąta edycja darmowych warsztatów programowania dla dzieci i młodzieży organizowanych przez szkołę Giganci Programowania. Ich misją jest propagowanie idei programowania, wspierania logicznego i analitycznego myślenia oraz rozwijania kreatywności. Zajęcia przeznaczone są dla uczniów od 7. do 19. roku życia. Przewidzianych jest około 3500 miejsc dla uczestników warsztatów w dniach 7-22.09.2019 r. na terenie całej Polski.

Młodsi uczestnicy będą mogli spróbować swoich sił poznając programy takie jak Scratch, Kodu czy AppInventor, starsi natomiast - C# i Visual Studio. Zajęcia odbywają się w blokach 1- lub 1,5- godzinnych w grupach do 12 osób.

44. Jesień na Pałukach

jesien
jesien
Żniński Dom Kultury zaprasza na 44. „Jesień na Pałukach”

„Jesień na Pałukach” to najstarsza i największa tego typu impreza w Polsce Północnej. Organizowane w ramach „Jesieni…” Zjazd Twórców Ludowych, Jarmark Sztuki Ludowej i Przegląd Kapel i Zespołów Ludowych ściągają do Żnina od stu kilkunastu do stu kilkudziesięciu twórców, nie licząc członków zespołów ludowych.

Żnin, stolica Pałuk, to prawdziwe „zagłębie” rzeźbiarzy i hafciarek ludowych, dlatego twórcy czują się tu jak w domu i chętnie do niego co roku wracają. Przyjazna, rodzinna atmosfera imprezy, to cechy najczęściej podkreślane przez ludowych artystów. „Jesień na Pałukach” to okazja do spotkań w swoim gronie, wymiany doświadczeń, a także nagrodzenia pracy i osiągnięć. Stałym punktem każdego Zlotu jest wręczenie nagród Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

„Jesień na Pałukach” to impreza znana i „nagłaśniana” przez media, dlatego każdego roku przybywają na nią tysiące turystów, aby w malowniczej scenerii żnińskiego rynku, u stóp gotyckiej baszty podziwiać i kupować ludową sztukę. Nie bez znaczenia jest fakt, że Jarmark Sztuki Ludowej odbywa się zawsze czasie trwania Festynu Archeologicznego w pobliskim Biskupinie i wielu gości tak planuje przyjazd na Pałuki, aby połączyć odwiedzenie tych dwóch imprez.

10. Kujawsko-Pomorskie Forum Ekonomii Społecznej

24 września 2019 roku w Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki w Toruniu odbędzie się 10. Kujawsko-Pomorskie Forum Ekonomii Społecznej. W tym roku 10. Kujawsko-Pomorskie Forum Ekonomii Społecznej odbędzie się w ramach Europejskiego Regionu Gospodarki Społecznej. Województwo kujawsko-pomorskie zostało bowiem partnerem unijnej inicjatywy European Social Economy Regions 2019.

Tematyka tegorocznego Forum nawiązywać będzie m.in. do solidarnego wymiaru ekonomii społecznej, której głównym zadaniem jest aktywizacja zawodowa i integracja społeczna, w tym rehabilitacja społeczna i zawodowa osób niepełnosprawnych.

Zaproszeni prelegenci przybliżą tematykę ekonomii społecznej w Unii Europejskiej. Natomiast paneliści będą przekonywali, jak dobrą inwestycją społeczną jest zatrudnienie osób z niepełnosprawnością.

Komediowa jesień w Bydgoszczy

Jesień w Bydgoszczy będzie pełna atrakcji. Dowcipne komedie w gwiazdorskiej obsadzie czekają nas w październiku na scenie Kinoteatru Adria . Bilety na te wydarzenia warto kupić już teraz.

Najszybciej, 13 października na scenie Kinoteatru Adria, zobaczymy "Szalone nożyczki" - to wyjątkowy spektakl, którego finał ustala widownia. Energiczny, przebojowy fryzjer prowadzi salon w lokalu wynajętym od pani Izabeli. Kiedy fryzjer-artysta zajmuje się plejadą barwnych charakterów, dochodzi do skandalu - okazuje się, że właścicielka lokalu nie żyje. Detektywi mają nie lada wyzwanie, by rozwiązać kryminalną zagadkę - kto zabił? Wszyscy obecni w salonie mieli motyw, ale nikt nie przyznaje się do zbrodni.

Policja jest w kropce i wtedy do akcji wkraczają widzowie... Jaki będzie finał? Wszystko pozostaje w Państwa rękach. Ten spektakl nigdy nie kończy się tak samo, dlatego jest magnetyczny, elektryzuje i budzi podziw publiki całego świata. Spektakl wyreżyserował związany z Teatrem Miniatura Jakub Ehrlich. Przedstawienie zobaczyć można 13 października o godz. 16 i 19. Bilety do nabycia on-line na stronie www.kupbilecik.pl

III Bal Charytatywny Wielkie Serca

Już 18 października toruńskim w Hotelu Bulwar odbędzie się 3. Bal Charytatywny Wielkie Serca organizowany przez Stowarzyszenie Małe Rzeczy z Inowrocławia. Pozyskane środki, podobnie jak w latach ubiegłych, zostaną przeznaczone na budowę pierwszego w Polsce Przyjaznego Domu Chronionego.

Od trzech lat Bal Charytatywny Wielkie Serca wzbudza duże zainteresowanie społeczne. Zachęcamy do wsparcia Stowarzyszenia Małe Rzeczy, które od kilku lat aktywnie pomaga zwalczać nierówności spowodowane wykluczeniem społecznym.
12