Poniedziałek, 18 marca 2019 r.   Imieniny: Cyryla, Edwarda, Boguchwały
Polskie Radio PiK » Patronaty

WYDARZENIA


"Wiosna, wiosna, ach to ty"

"Wiosna, wiosna, ach to ty"
"Wiosna, wiosna, ach to ty"
Szkoła Podstawowa nr 8 w Toruniu organizuje już po raz czwarty Międzyszkolny Konkurs Plastyczny "Wiosna, wiosna, ach to ty" dla uczniów szkół podstawowych (klasy I-VIII) oraz oddziałów zerowych. Konkurs ma zasięg międzypowiatowy z województwa kujawsko-pomorskiego. Celem konkursu jest kształtowanie wyobraźni plastycznej, inspirowanie wiosenną tematyką, rozwijanie i doskonalenie możliwości twórczych dzieci poprzez działania plastyczne w różnych technikach i formach, a także popularyzowanie wiedzy o barwach wiosną.

Zdrapka Wielkopostna

Zdrapka Wielkopostna
Zdrapka Wielkopostna
Już 6 marca rusza kolejna, tym razem światowa edycja Zdrapki Wielkopostnej. W Wielkim Poście 2019 z inspiracji polskiej Wspólnoty Życia Chrześcijańskiego ruszą pierwsze edycje Zdrapki w Hongkongu, Makau i na Tajwanie. Modlić się nią będą chrześcijanie w języku nie tylko polskim, ale także chińskim i mandaryńskim. Globalny projekt przyjął nazwę OGINI, która jest anagramem hiszpańskiej formy imienia św. Ignacego.

Zdrapka Wielkopostna to 40 ćwiczeń dla ducha i ciała przeznaczonych na Wielki Post, umieszczonych na papierowej planszy zakrytej zdrapką. Każdego dnia zdrapujemy pole, na którym umieszczone jest zadanie związane z trzema filarami Wielkiego Postu – postem, jałmużną i modlitwą. Wszystko w duchu rekolekcji ignacjańskich, czyli odnajdywaniu Boga „tu i teraz”. Zdrapka jest przeznaczona dla wszystkich, niezależnie od wieku, stanu i sytuacji życiowej.

Treści polskiej edycji mają swoje źródło w nauczaniu papieża Franciszka o chrześcijańskiej radości i nawiązują do programu duszpasterskiego Konferencji Episkopatu Polski na lata 2017-2019.

W tym roku ruszamy z nową formułą: OPEN SOURCE ­­– chcemy, aby idea Zdrapki pojawiła się WSZĘDZIE. Zapraszamy wszystkie media, społeczności, blogerów do publikowania zadań i swoich wielkopostnych challengy!

Bydgoski Festiwal Pięknego Czytania im. Kazimierza Hoffmana dla uczniów klas siódmych i ósmych i gimnazjów

Bydgoski Festiwal Pięknego Czytania im. Kazimierza Hoffmana dla uczniów klas siódmych i ósmych i gimnazjów
Bydgoski Festiwal Pięknego Czytania im. Kazimierza Hoffmana dla uczniów klas siódmych i ósmych i gimnazjów
To już dziewiąta edycja festiwalu kierowana nie tylko do gimnazjalistów, ale i uczniów siódmych, i ósmych klas szkół podstawowych Bydgoszczy i regionu. Uczestnicy festiwalu rywalizować będą o tytuł mistrza i wicemistrza pięknego czytania grodu nad Brdą. Zwycięzcy zostaną uhonorowani statuetką bydgoskiej Łuczniczki. Konkurs ma na celu popularyzację książki i czytelnictwa, w tym literatury polskiej i regionalnej , rozwijanie aktywności czytelniczej młodzieży, propagowanie idei pięknego czytania.

III Górznieński Maraton MTB

III Górznieński Maraton MTB
III Górznieński Maraton MTB
W niedzielę, 24 marca 2019 r. w Górznie rozegrany zostanie III Górznieński Maraton MTB.

Ta rekreacyjno-sportowa impreza skierowana jest do wszystkich kolarzy i amatorów jazdy na rowerze. Trasa rajdu biegnie przez Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, dostarczając niesamowitych wrażeń i wielu emocji. Celem imprezy jest promocja Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego, popularyzacja kolarstwa MTB, aktywnego wypoczynku i turystyki rowerowej.

Wciąż można się jeszcze zapisać do udziału w maratonie. Start dla wszystkich kategorii o godz. 11:00. W maratonie rowerowym może wystartować każdy, kto ukończył 18 lat. Osoby niepełnoletnie mogą wystartować pod opieką dorosłego opiekuna prawnego. Zapisać się można drogą elektroniczną, poprzez formularz na stronie internetowej maratonu - http://bit.ly/IIIGorznienskiMTB

Link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/2258316067777587/


Kawiarenka Naprawcza "Reperatka"

W sobotę 30 marca w Bydgoszczy na ul.Bydgoskiej 26, w Starym Fordonie, w Warsztacie "Miejsce Skażone Sztuką" odbędą się się kolejne spotkania warsztatowe Kawiarenka Naprawcza „Reperatka”, podczas których przy pomocy specjalistów można będzie bezpłatnie dokonać drobnych napraw biżuterii, ceramiki, krawieckich, naostrzyć nóż lub dać drugie życie plastikowej butelce czy podkoszulkowi.

Grudziądzka Wiosna Teatralna 2019

Grudziądzka Wiosna Teatralna 2019
Grudziądzka Wiosna Teatralna 2019
Zapraszamy na teatralne święto w Grudziądzu, podczas którego odsłonimy nie tylko kurtynę, ale zdradzimy też kilka najskrytszych sekretów scenicznych. Grudziądzka Wiosna Teatralna to doskonała okazja, aby bez wyjeżdżania z miasta zobaczyć przedstawienia z całej Polski, z doskonałą obsadą, zabawną i poruszającą fabułą. Dobre nazwiska reżyserów, świetni aktorzy, scenografia i muzyka, najlepsze teksty cenionych dramaturgów, to wszystko jest gwarancją Teatru na dobrym poziomie.

Aktor to człowiek, a teatr to życie – emocje, nadzieje, radości i smutkidotyczą nas wszystkich, zatem.

Piaskowy Koncert Muzyki Filmowej

Piaskowy Koncert Muzyki Filmowej
Piaskowy Koncert Muzyki Filmowej
Zapraszamy 17 marca 2019 roku o godzinie 18.30 do Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy na unikalne muzyczne show gwiazd programu „Mam Talent”. Zaprezentujemy największe hity muzyki filmowej. Połączymy wspaniałą grę na skrzypcach w wykonaniu Oleksandra Bozhyka z Teatrem Sztuk Wizualnych.

Podczas show zobaczycie:
  • mistrzowskie interpretacje w wykonaniu Oleksandra Bozhyka grane jednocześnie na trzech skrzypcach
  • Speed Painting w wykonaniu VLODYR’a – Najszybszego Malarza na Świecie
  • Malowanie Światłem
  • Malowania Piaskiem w wykonaniu Tetiany Galitsyny – prekursorki Sztuki Malowania Piaskiem w Polsce

Przyjdź i zobacz artystyczną interpretację utworów z kultowych filmów!

Welconomy 2019

Welconomy 2019
Welconomy 2019
18-19 marca w Toruniu odbędzie się XXVI edycja Welconomy Forum in Toruń, którego tematem przewodnim będzie „Niepodległa – nowe wyzwania”. Tegoroczne Forum odbędzie się tym razem w dwóch miejscach, Sesja Inauguracyjna rozpocznie się o godzinie 10:00 w Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki, natomiast część panelowa będzie się odbywała ponownie w Hotelu Copernicus Toruń.

Sesja plenarna zostanie otwarta krótkim wykładem inaugurującym prof. Jerzego Buzka. Następnie prof. Michał Kleiber poprowadzi dyskusję, w której udział wezmą między innymi: Henryk Kowalczyk – Minister Środowiska, dr Jerzy Kwieciński – Minister Inwestycji i Rozwoju, Marek Zagórski – Minister Cyfryzacji oraz dr Marek Cywiński – Prezes Kapsch Telematic Services.

Aktualne problemy prawa własności intelektualnej

Aktualne problemy prawa własności intelektualnej
Aktualne problemy prawa własności intelektualnej
Koło Prawa Własności Intelektualnej „Niematerialni” Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w drugiej edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej pt. „Aktualne problemy prawa własności intelektualnej”, która odbędzie się 20. marca 2019 r. w Sali posiedzeń rady wydziału WPIA UMK. Konferencja trwać będzie z przerwami od 8:30 do 18:00.

Jest to kolejna edycja konferencji mającej na celu ukazanie aktualnych oraz najczęściej pojawiających się problemów z zakresu własności intelektualnej, jak również popularyzację wiedzy z obszaru tej dziedziny prawa. Organizatorom zależy na zaprezentowaniu praktycznego wymiaru prawa własności intelektualnej, które zajmuje znaczącą pozycję pośród innych gałęzi prawa i charakteryzuje się dynamicznym rozwojem.

Konferencja adresowana jest do studentów, pracowników naukowych, praktyków, osób mających do czynienia z IP w wykonywanej profesji oraz chcących nabyć wiedzę z tego zakresu.

Podczas wydarzenia zostaną zaprezentowane m. in. prelekcje z zakresu prawa autorskiego, prawa własności przemysłowej oraz czynów nieuczciwej konkurencji.
12