Polskie Radio PiK
z 8 września 2019 roku
0:00 Nuty i minuty
6:00 wiadomości
6:05 Magazyn Wiejski
Magazyn ekspercki producentów i konsumentów żywności.
7:00 Pierwszy dzień tygodnia

Sanktuarium Królowej Krajny w Byszewie Matka Boga wybrała jedno ze wzniesień i jezior niedaleko Koronowa. Zapragnęła w tym miejscu obdarzać ludzi licznymi łaskami. Uzdrowienia i cuda odnotowywane są tu od stuleci i dotyczą także naszych czasów. Byszewskie Sanktuarium kryje wiele tajemnic. Pochówki antywampiryczne, krypty, portrety trumienne, zabytkowe organy, ołtarze i relikwie, a przede wszystkim cudami słynący, jeden z najstarszych w Polsce obraz, wizerunek Matki Bożej Królowej Krajny. Nikt nie wie kto go namalował i skąd przybył do Byszewa.
8:00 wiadomości + serwis sportowy
8:06 Piosenki na telefon
Muzyczne życzenia...w jednej chwili do spełnienia.
10:00 wiadomości + serwis sportowy
10:06 Śniadanie z muzami

Wystawy , wydarzenia filmowe, muzyczne a nawet administracyjne – zapraszam państwa na podsumowanie intensywnego tygodnia kulturalnego w naszym regionie. W Śniadaniu z Muzami odwiedzimy Żnin, Świecie, Toruń, Bydgoszcz. W pierwszej godzinie naszego spotkania mówić będziemy o wizycie Krzysztofa Zanussiego i niemieckiej aktorki Ewelin Opoczynski w Bydgoszczy, festiwalu sztuki na bilbordach Art Moves, połączeniu dwóch toruńskich instytucji kultury, sukcesach bydgoskiego chóru. W drugiej mówić będziemy o nowych wystawach które otwarte zostały w toruńskiej Wozowni , Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, a także w żnińskim muzeum, spotkamy się Tadeuszem Woźniakiem oraz Jolantą Majchrzak Woźniak , a muzycznie zajrzymy także do rozśpiewanego Świecia.
12:00 Póki my żyjemy

W audycji mowa będzie o Zbrodni Pomorskiej. Wymieniana jest ona obok Rzezi Wołyńskiej i Mordu Katyńskiego jako najtragiczniejsze doświadczenia Polaków z okresu II wojny światowej. Opowie o tym historyk i teolog, ks. dr Michał Damazyn. Niebawem opublikowane zostaną dokumenty dotyczące tej zbrodni, a odnoszące się do Sadek - małej wsi, w której ks. dr. Damazyn jest duszpasterzem.
13:00 Raz na ludowo
Tropami twórców ludowych.
14:00 Na szlaku

W audycji informacje dotyczące najbliższego, jubileuszowego, 25. Festynu Archeologicznego w Biskupinie. Dowiemy się, przede wszystkim, jaki będzie miał on charakter i jakiej tematyce będzie poświęcony. Już dziś zapraszamy na uroczyste otwarcie festynu, w niedzielę 14 września, będzie tam nasz wóz satelitarny.
15:00 Muzyka i sport

Bydgoscy żużlowcy rozpoczynają w niedzielę walkę w finale mistrzostw drugiej ligi. Przeciwnikiem ZOOleszcz Polonii będzie PSŻ Poznań. Pierwszy finałowy pojedynek odbędzie się na torze w stolicy Wielkopolski, a do rewanżu dojdzie 15. września w Bydgoszczy. Drużyna, która okaże się lepsza w dwumeczu zagwarantuje sobie miejsce wśród pierwszoligowców w przyszłym sezonie. Pokonany będzie miał jeszcze szansę w barażu. Nasza niedzielna transmisja z Poznania rozpocznie się o 15.00.
18:00 Czytanie nie boli

W programie recenzje i konkursy. W najbliższą niedzielę polecamy dwie książki, które będą do wygrania. Pierwsza to „ Barbara Radziwiłłówna. Zmierz Jagiellonów” Magdaleny Niedźwieckiej, druga to „Sztuka ścigania się w deszczu” Garth'a Stein'a. Książka dodam została zekranizowana i film właśnie oglądać można w kinach. W programie także kolejny odcinek cyklu „Książki pod lupą” w nim rozmowa z Aleksandrą Zielińską o jej najnowszej książce „Sorge”. Nasz adres do korespondencji to sztuka@radiopik.pl
19:00 Piosenki z klasą

Tym razem zapraszam na śpiewające urodzinowe przyjęcie Krzysztofa Krawczyka. W jego 67 urodziny posłuchamy nie tylko największych przebojów ale też piosenki odkurzone - na nowo zaaranżowane z repertuaru m.in. Elvisa Presleya, Leonarda Cohena czy nawet Mieczysława Fogga.
20:00 Lista Przebojów
22:00 wiadomości (3') + Przegląd sportowy
Nie miałeś czasu w dzień - tu znajdziesz sport w pigułce.
22:15 Organizacje Pożytku Publicznego

Już 321 organizacji pozarządowych działających na Kujawach i Pomorzu posiada status pożytku publicznego i prawo do otrzymywania 1% podatku na swoją działalność w 2017 roku. Ich działalność jest bardzo różnorodna. Ich aktualną listę można znaleźć na stronie pod adresem bazy.ngo.pl.
23:00 Pierwszy dzień tygodnia - powtórka

Sanktuarium Królowej Krajny w Byszewie. Matka Boga wybrała jedno ze wzniesień i jezior niedaleko Koronowa. Zapragnęła w tym miejscu obdarzać ludzi licznymi łaskami. Uzdrowienia i cuda odnotowywane są tu od stuleci i dotyczą także naszych czasów. Byszewskie Sanktuarium kryje wiele tajemnic. Pochówki antywampiryczne, krypty, portrety trumienne, zabytkowe organy, ołtarze i relikwie, a przede wszystkim cudami słynący, jeden z najstarszych w Polsce obraz, wizerunek Matki Bożej Królowej Krajny. Nikt nie wie kto go namalował i skąd przybył do Byszewa.