duży kontrast mapa strony
Strona startowa »
Poniedziałek, 16 lipca 2018 r.   Imieniny: Mariki, Benity, Eustachego
  Piotr Król Gościem Rozmowy Dnia był poseł Piotr Król - członek sejmowej komisji infrastruktury. Tematem były prace mające na celu likwidację zagrożeń dla ludzi i przyrody, jakie pozostawiły po sobie Zakłady Chemiczne Zachem i przyszłość bydgoskiej PESY.

Marcin Kupczyk: Kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że znajdzie się ponad 93 mln zł na zatrzymanie zanieczyszczeń z byłego Zachemu. Dzięki tym pieniądzom mają powstać dwie zapory złożone z sieci studni, mające chronić mieszkańców Łęgnowa i obszar Natura 2000 przed katastrofą ekologiczną, a ta jest bardzo blisko jak mówią naukowcy. Posłużę się cytatem - doktor habilitowany Mariusz Czop z AGH w Krakowie: "Kiedyś to miejsce oglądali goście z zagranicy, łapali się za głowę, patrzyli na ten zdegradowany krajobraz, rdzewiejące rury, na beczki, odcieki i pytali - Boże, jak to możliwe, że nikt tego nie porządkuje i dlaczego nie ma tu żadnych zabezpieczeń?". Krakowski naukowiec kierował zespołem badającym tereny po dawnym Zachemie. Czy te 93 mln zł to wystarczająco kwota?

Piotr Król: Na to zadanie z całą pewność, natomiast żeby rozbroić tę całą bombę to jest dopiero początek. Pamiętam, że jak 2 lata temu zająłem się tą sprawą, to część osób patrzyła na mnie z dość dużym niedowierzaniem, że coś się da z tym zrobić. Cieszę się, bo to jest jeden z priorytetów Ministerstwa Środowiska, zresztą sama obecność wiceministra o tym świadczy, miałem przyjemność z panem ministrem wizytować ten teren i miejsce, gdzie była dawna zapora tych studni, która niestety została wyłączona, to miejsce, gdzie są planowane te dwie nowe studnie, miejsce, które jest podejrzewane o największą emisję zanieczyszczeń wód gruntowych. Minister na własne oczy chciał zobaczyć, jak to wygląda.

Zanieczyszczenia przesuwają się w glebie....

Na tym polega problem. (...) Te wody przesuwają się cienkimi strużkami, a kłopot polega na tym, że między linię Wisły a na terenem dawnego Zachemu mieszkają ludzie, a po drugie jeszcze dalej jest Wisła, więc po pierwsze trzeba chronić tych mieszkańców, a po drugie nie dopuścić do tego, żeby skażenie dostało się do rzeki.

Czy nie za późno te działania zostały podjęte?

Myślę, że przede wszystkim trzeba powiedzieć o tym, że - patrząc z perspektywy czasu - wydaje się, że Zachem nie musiał upadać. Gdyby istniał Zachem to byłby podmiot, który byłby za to odpowiedzialny, od którego można byłoby to egzekwować. jaki jest główny problem teraz? Nie ma odpowiedzialnych. W ustawie się niby mówi, że w przypadku upadku tego typu podmiotów odpowiedzialna jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska, no ale jak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska z kilkudziesięcioma pracownikami ze skromnym budżetem miała zająć się rewitalizacją terenu, na którym można by spokojnie postawić małe miasto, bo przecież o takim obszarze mówimy.

A propos obszaru - naukowcy szacują się skażony już obszar obejmuje 2,5 tys. hektarów, a zanieczyszczenia jak zauważają przemieszczają się sukcesywnie. Część z nich niebezpiecznie zbliża się do innych bydgoskich osiedli, część płynie w kierunku obszaru chronionego Natura 2000, najpierw do Wisły.

To jest to, o czym mówiłem...

Seria studni?

Tak i przepompowni, które będą powodowały, że te zanieczyszczenia nie będę miały szansy wydostawać. Może powiedzmy o tych pieniądzach, żeby było wiadomo kto i za co jest odpowiedzialny. To są środki, które Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy otrzymuje z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i ogłosi przetarg na wykonanie tych instalacji . Podkreślam, że te instalacje będą wykonane na terenie Skarbu Państwa czy na terenie Lasów Państwowych i 10 lat Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska będzie nad tym sprawowała nadzór - sprawdzając jakie są wyniki ekologiczne. Natomiast w mojej ocenie to jest pierwszy krok do tego, żeby tę sprawę załatwić i z drugiej strony dalej z tą pewnością, ci którzy będą albo już są właścicielami tych składowisk, będą zobowiązani do tego, żeby je usuwać. Więc krok po kroku, ze względu na tę skomplikowaną sytuację własnościową - przede wszystkim to, że Zachem formalnie nie istnieje, jest tylko syndyk, sprawa z całą pewnością trwa zbyt długo - ale pragnę podkreślić, że to są pierwsze realne, naprawdę duże pieniądze i w tym, jak się można spodziewać długim procesie, jednak bardzo realny krok do tego, żeby tę bombę ekologiczną po prostu skutecznie rozbroić.

Te 93 mln zł to oczywiście jest spora kwota, wreszcie pierwsza tak duża, ale oczywiście że niewystarczająca. Czy o następne pieniądze trzeba będzie walczyć, czy dla decydentów jest to jasne, że one będą musiały się znaleźć.

Z całą pewnością cieszę, że z tego zaproszenia pan wicemister skorzystał, no bo zobaczenie na własne oczy tego jak to wygląda i w jakim stanie to jest, jakiego obszaru dotyczy. Jedno to jest pisanie pism, drugie to jest to zobaczenie na własne oczy, więc z całą pewnością w resorcie środowiska mamy sojusznika. Zresztą pan minister mówił na konferencji, że w resorcie działa właśnie zespół, który tego typu sprawami się zajmuje. Ta ostatnie nowelizacje dotyczące prawa o składowaniu odpadów, to właśnie są autorstwa tego zespołu i między innymi te zmiany, które będą też zachodziły, też mają dotyczyć tego typu terenów jak Zachem. To jest dla nas w cudzysłowie "dobrze", że jakby ten nasz problem jest największy. Te problemy na przykład na Śląsku są znacząco mniejsze, więc trudno sobie wyobrażać, żebyśmy na tym zakończyli. Mam świadomość tego, że to jest długi proces, ale udowadniamy, że coś realnego w tym w tym przypadku robimy.

Panie pośle, zmieńmy temat. Negocjacje z Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie inwestycji w bydgoską Pesę - na jakim są etapie, bo tu i ówdzie możemy słyszeć, że jednak ten sztandarowy, flagowy zakład, którym cała Bydgoszczy się chwali popadł w kłopoty.

Myślę, że tutaj można zastosować pewną analogię. W mojej ocenie Zachem nie musiał upaść i mówię to z pełną odpowiedzialnością. Nie byłoby w tej chwili tylu kłopotów, zastanawia się kto jest za co odpowiedzialny, szukania i tak dalej. I zaczynam nie bez kozery od tego, rząd Platformy i PSL pozwolił na to, żeby wtedy największy pracodawca w Bydgoszczy, czyli Zachem upadł. Rzeczywiście zgadzam się z tym, że Pesa jest naszym okrętem flagowym, no i trzeba powiedzieć, że jej problemy zaczęły się również za tamtych rządów. Mam tutaj na myśli kontrakt na darty - z jednej strony jak zagraniczne producent dostarczał pociągi 2 lata później - miał dostarczyć na Euro 2012, a dostarczył grudniu 2014 to nie było problemu, a jak Pesa się spóźniła kilka tygodni, to jej zaczęto naliczać potężne kary. Trzeba pamiętać o tym, że różnica polega na tym że Pesa jest tej chwili prywatnym podmiotem, ale z całą pewnością choćby przez ilość i to, że wyszła od peerelowskiego zakładu, który naprawiał wagony,a udało się przekształcić ten podmiot w nowoczesną firmę, która produkuje nowoczesne składy, począwszy od tramwajów, a na na pociągach skończywszy, które właściwie jeżdżą po całej Europie. Myślę, że w ciągu kilku dni będzie bardzo dobra wiadomość dla Bydgoszczy, a szczególnie w kontekście tego kontraktu, który Pesa ma dla kolei niemieckich, który jest naprawdę potężny - 71 pojazdów. Myślę, że naprawdę stosunkowo niedługo będzie bardzo dobra wiadomość polegająca na tym, że Pesa finansowo stanie mocno na nogach i te kwestie negocjacji, o których mówił pan redaktor, zakończą się z dobrym skutkiem.

Mówimy o przedsiębiorstwie prywatnym, a tymczasem słyszymy o tym, że spore publiczne pieniądze mają być tam kierowane...

Tak, dlatego zacząłem od Zachemu. Wydaje się, że w przypadku niektórych podmiotów tak istotnych dla gospodarki - a proszę pamiętać, że fabryka Pesy w Bydgoszczy to jedno, ale drugie to jest cały konglomerat różnego rodzaju dostawców, poddostawców, firm, które kooperują. To są naprawdę duże ilości, a jak pan popatrzy jeszcze przez pryzmat tych podmiotów - na liczbę ludzi zatrudnionych - to jest naprawdę spora gałąź rynku, nie tylko w regionie, ale w ogóle w Polsce i Pesa jest jednym z elementów rządowego programu Luxtorpeda 2.0, który tej chwili będzie również przystosowany do realizacji Centralnego Portu Komunikacyjnego. Jestem gorącym zwolennikiem wolnego rynku, natomiast tutaj uważam i będę bronił tej decyzji, że to jest bardzo dobra decyzja, polegająca na tym, że firma, być może na jakiś czas, będzie nad nią kontrola Polskiego Funduszu Rozwoju, ale z cała pewnością stanie na nogi i rozwinie się i zrealizuje ten potężny kontrakt dla Deutsche Bahn...

... i wtedy państwo odstąpi, wycofa się z Pesy?

Najpierw zróbmy ten pierwszy krok, a potem zobaczymy... Można było patrzeć i ewentualnie mogło dojść negatywnego scenariusza, albo Pesa mogła upaść...

Mogła upaść albo można było jej pomóc, to chce pan powiedzieć...

Bardzo duży skrót myślowy, ale jest coś na rzeczy... Okrętom flagowym czasem trzeba pomóc po to, żeby wypłynęły na jeszcze szersze wody.

Czy to prawda, że Polski Fundusz Rozwoju nakłania czy tez zmusza banki i na przykład PZU, aby wykładały jakieś pieniądze w kredytach, czy liniach kredytowych na ratowanie Pesy?

To bzdura. Każda firma, która zaciąga go na określonych warunkach. Nie ma żadnego wpływu Polskiego Funduszu Rozwoju na banki. Ci, którzy są nieżyczliwi Bydgoszczy, nieżyczliwi Pesie rozpowiadają różne niekorzystne opinię. Mam nadzieję, że już niedługo Pesa stanie na nogi i będziemy jeszcze bardzo z niej dumni.
POLECAMY

poniedziałek, 16 lipca 2018, godz.18:10

Polskie Granie W audycji najnowsze utwory polskich wykonawców i nagrania z najchętniej kupowanych płyt w naszym kraju. Gośćmi programu będzie m.in. Krzysztof Kiljański, który opowie o swojej nowej płycie pt. "Więcej". Nasi Słuchacze spotkają się też z Robertem Gawlińskim i z zespołem Big Cyc. Zaprasza Dariusz Gross.
Trzy sztylety

Kim jest poszkodowana? Policja apeluje o pomoc w ustaleniu jej tożsamości

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Grudziądzu proszą o pomoc w identyfikacji kobiety, którą w piątek - 13 lipca znaleziono leżącą na drodze krajowej nr 55 w miejscowości Ruda koło Grudziądza. Kobieta w stanie ciężkim przebywa w szpitalu.
W piątek o godz. 16.50 w miejscowości Ruda w pobliżu Grudziądza na drodze krajowej nr 55 przejeżdżający kierowcy zauważyli leżącą na jezdni kobietę. Świadkowie zaalarmowali policję i pogotowie. Dyżurny policji z Grudziądza na miejsce skierował znajdujący się w pobliżu patrol. Policjanci potwierdzili zgłoszenie. N ...

Toruńskie Hospicjum Nadzieja rozszerzy swoją działalność

Placówka będzie pomagała nie tylko niepełnosprawnym dzieciom i młodzieży oraz ich rodzinom, ale również osobom powyżej 18. roku życia. Wmurowany został kamień węgielny pod budowę drugiego budynku Zakładu Pielęgnacyjno-Opiekuńczego dla Dzieci i Młodzieży.
Mówi Aleksandra Ruszczak
- Przyszedł czas na to, by pomyśleć o tych, którzy opiekują się chorymi w domu - mówi Aleksandra Ruszczak, prezes Fundacji Społeczno - Charytatywnej "Pomoc Rodzinie i Ziemi" w Toruniu. - Oni nie mają urlopów i stąd nasz pomysł i stąd nasza budowa obiektu dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych. Ich opiekunowie muszą ...

Były Komendant Powiatowy Policji w Żninie przeniesiony do służby w Bydgoszczy

W Komendzie Miejskiej Policji w Bydgoszczy będzie pracował policjant, odwołany w marcu ze stanowiska Komendanta Powiatowego Policji w Żninie po tym, jak potwierdził zgon żyjącego jeszcze człowieka.
Były Komendant Powiatowy Policji w Żninie przeniesiony do służby w Bydgoszczy
Będzie tu pełnił służbę do czasu wyjaśnienia jego sprawy przez komendanta wojewódzkiego. Będzie wykonywał obowiązki powierzone mu przez szefa bydgoskich funkcjonariuszy. Artur Krajewski stracił stanowisko Komendanta Powiatowego Policji w Żninie w marcu bieżącego roku. Miało to związek z interwencją w Szelejewie, w ...

400 tys. zł na renowację ołtarza głównego Katedry w Bydgoszczy

Wnętrze (nawa główna) Katedry p.w. św. Marcina i Mikołaja w Bydgoszczy. Fot. Wikipedia/Pit1233
400 tys. zł na renowację ołtarza głównego w bydgoskiej Katedrze przekazał premier Mateusz Morawiecki - poinformowali posłowie Prawa i Sprawiedliwości Ewa Kozanecka, Tomasz Latos oraz wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz.
400 tys. zł na renowację ołtarza głównego Katedry w Bydgoszczy (Popołudnie z nami)
- Pan premier Mateusz Morawiecki podjął decyzję o przyznaniu Katedrze bydgoskiej 400 tys. złotych na dokończenie ważnej inwestycji w kościele, który jest perłą gotyku, perłą Bydgoszczy i obowiązkowym punktem na mapie każdego turysty, który zwiedza piękną Bydgoszcz - powiedział Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-p ...

Policyjny dron także w walce ze smogiem - tak ma być w Tucholi

Dron ma latać nad kominami i sprawdzać czym palą w nich mieszkańcy. Fot. Marcin Doliński
Namierza przestępców, piratów drogowych czy pomaga odnaleźć zaginioną osobę - policyjny dron z Tucholi. Okazuje się, że urządzenie będzie miało dodatkowe zadanie.
Policyjny dron także w walce ze smogiem - tak ma być w Tucholi
Dron ma latać nad kominami i sprawdzać czym palą w nich mieszkańcy. Dron trafił do tucholskiej komendy kilka tygodni temu. Przeszkolono w obsłudze tego urządzenie trzech funkcjonariuszy. Oprócz typowych zadań policyjnych urządzenie pomoże zadbać o stan powietrza w Tucholi. Pierwszy taki latający patrol pojawi ...

Piotr Król o środkach na zabezpieczenie pozachemowskich zanieczyszczeń

- To są pierwsze realne, naprawdę duże pieniądze w tym, jak się można spodziewać długim procesie - powiedział poseł. Fot. Archiwum
- To pierwszy krok w kierunku rozbrojenia ekologicznej bomby, jaką pozostawiły po sobie Zakłady Chemiczne Zachem. Tak bydgoski poseł PiS Piotr Król określa przekazanie 93 mln zł na walkę z zanieczyszczeniami na pozachemowskim terenie. Za te pieniądze zostaną ...
- To są pierwsze realne, naprawdę duże pieniądze w tym, jak się można spodziewać długim procesie, jednak bardzo realny krok do tego, żeby tę bombę ekologiczną po prostu skutecznie rozbroić - powiedział poseł Piotr Król. Posłuchaj Rozmowy Dnia z posłem Piotrem Królem

Ponad 16 litrów krwi zebrano podczas "Motoserca" w Tucholi

Ponad 16,2 litrów krwi oddali w niedzielę mieszkańcy Tucholi w czasie zorganizowanej na Rynku akcji "Motoserce".
Jej inicjatorami były kluby zrzeszone w Kongresie Polskich Klubów Motocyklowych. To głównie motocykliści oddają krew, ale może to zrobić każdy chętny. Przy okazji "Motoserca" zawsze odbywają się imprezy towarzyszące. W niedzielę w Tucholi prezentowali się na przykład rycerze. Kolejne akcje w regionie odbędą się 2 ...

Mieszkańcy Wilkowa współfinansują budowę drogi

Remontowany odcinek był dotychczas drogą gruntową, częściowo wzmocnioną cementem. Fot. www.gmina-sepolno.pl
Mieszkańcy sołectwa Wilkowo w gminie Sępólno Krajeńskie dołożyli pieniądze na budowę wiejskiej drogi. Kupiona przez nich kostka brukowa układana jest teraz przez gminną firmę budowlaną.
Mieszkańcy Wilkowa współfinansują budowę drogi (Popołudnie z nami)
Z inwestycji realizowanej wspólnie z mieszkańcami zadowolony jest burmistrz Sępólna Krajeńskiego Waldemar Stupałkowski. - Mamy tutaj bardzo dobry przykład współpracy mieszkańców z gminą, konkretnie w sołectwie Wilkowo. Dzięki ofiarności mieszkańców, przekazaniu materiałów budowlanych, jest budowana droga transport ...

Poniedziałek początkowo pogodny, potem możliwy deszcz i burze

W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Fot. Pixabay.com
W poniedziałek zachmurzenie umiarkowane, okresami wzrastające do dużego. Miejscami słabe przelotne opady deszczu i burze. Prognozowana wysokość opadów od 1 mm do 5 mm, podczas burz do 20 mm.
Temperatura maksymalna od 23°C do 25°C. (Toruń 23°C; Bydgoszcz 24°C; Włocławek 23°C; Grudziądz 23°C; Inowrocław 23°C; Świecie 24°C; Brodnica 23°C; Żnin 24°C). Wiatr słaby i umiarkowany, 5-25 km/h, północno-zachodni i północny. W czasie burz porywy wiatru do 60 km/h. Ciśnienie będzie spadać i w południe wyniesie w ...

18-letni mieszkaniec Nakła zginął w wypadku samochodowym

Policja bada przyczyny wypadku i ustala tożsamość kierowcy, ktory zginął na miejscu. Fot. Pixabay
Śmiertelna ofiara wypadku w Nakle to 18-letni mieszkaniec tego miasta. Do tragedii doszło przed godziną 10.00 w niedzielę, na drodze powiatowej numer 1926 Nakło - Bydgoszcz.
Mówi młodszy aspirant Justyna Andrzejewska z Komendy Powiatowej Policji w Nakle nad Notecią.
Kierowca Alfa Romeo jadąc w stronę Bydgoszczy uderzył w zawracającego na trasie Volkswagena Sharana. Następnie kierowca Alfy Romeo stracił panowanie nad pojazdem zjechał na pobocze, gdzie uderzył w przydrożne drzewo i zginął na miejscu. Osoby, które podróżowały Sharanem nie doznał żadnych obrażeń. Droga powiatowa nr ...
Jubiler Domino
Wąbrzeźno zaprasza!
Abonament
Na antenie TVP 3 Bydgoszcz

poniedziałek, 16 lipca 2018, godz.17:30

"Region pełen lata" Cykl, w którym chcemy odkrywać różne zakątki naszego województwa, ludzi z nim związanych, a także informować o imprezach, które będą nam towarzyszyć w czasie tych wakacji. Będziemy podpowiadać, jak spędzać wolny czas w mieście i na wsi, na osiedlu i na łonie natury. Nie zabraknie też smaków regionu i przepisów kulinarnych. 
www.CZESCIauto24.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę