bez kontrastu mapa strony
Strona startowa »
Niedziela, 24 czerwca 2018 r.   Imieniny: Jana, Danuty / Nadano pierwszy odcinek Pokrzyw nad Brdą (1945)
  Dorota Hass Gościem Rozmowy Dnia była dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy. Rozmowa dotyczyła o programu "Bezpieczny i Aktywny Senior", było także ostrzeżenie przed nielegalnymi placówkami świadczącymi opiekę nad osobami starszymi.


Marcin Kupczyk: Od ponad roku działa program o nazwie "Bezpieczny i aktywny senior" jest to kampania Ministerstwa Rodziny, która trwa od pewnego czasu, jej celem jest ograniczenie przestępstw wobec osób starszych i zapewnienie im bezpieczeństwa. W województwie kujawsko-pomorskim natrafiono na kilka nielegalnych placówek prowadzących opiekę dla osób starszych, ale jest to niebezpieczne zjawisko.


Dorota Hass: Tak, muszę przestrzec rodziny jest na stronie urzędu kujawsko-pomorskiego zakładka w polityce społecznej, gdzie mamy rejestr takich placówek, gdzie wojewoda może dokonywać w tych placówkach, jeżeli one są zarejestrowane, kontroli i wszystkie takie nieprawidłowości można wyłapać, ewentualnie skorygować. Natomiast coraz częściej rodziny, które mają osoby starsze, nie za bardzo mogą tę opiekę zagwarantować, w związku z powyższym szukają innych form, żeby osoby starsze gdzieś umieścić, bardzo często są to placówki niezarejestrowane u wojewody, nielegalne placówki, gdzie ten standard usług jest różny. Jeżeli to ma być placówka całodobowa to tylko z rejestru wojewody. Takie drastyczne przypadki gdzie ktoś na przykład z osób starszych umieszczony w nielegalnej placówce jest chory prosi o wezwanie karetki, natomiast państwo z tej placówki nie wzywają karetki tylko faszerują te osoby starsze lekami na zbicie gorączki i te osoby umierają, więc wszystkim powinno zależeć na tym, żeby nasi krewni godnie mieli możliwość spędzenia tych swoich ostatnich dni.

Jeśli chodzi o całodobową opiekę to mamy powiatowe i gminne domy opieki społecznej, są też placówki, które prowadzone są przez osoby fizyczne, podmioty i fundacje i jest gdzie szukać pomocy.

Prywatnych placówek jest koło 12 zarejestrowanych u wojewody, natomiast domów mamy, jeżeli chodzi o gminne, międzygminny dom jest jeden w Pruszczu, pozostałe są powiatowymi domami.

Kampania kierowana do seniorów, ale także do rodzin, są ulotki i spot filmowy.


Muszę powiedzieć, że jednak te osoby starsze są narażone właśnie na takie niebezpieczeństwo, bo są to wyłudzenia finansowe, policja informuje o tym, żeby tych takich wyłudzaczy jakoś mocno rozpoznawać, domokrążcy chodzą, różne rzeczy oferują, dostają się do domu.

Wracając do tych placówek co do których możemy mieć wątpliwości, osoby fizyczne prowadzące działalność na przykład agroturystyczną dorzucają do niej opiekę dla osób starszych.

Nielegalne placówki różne mają wybiegi, bo to jest wynajem pomieszczeń na przykład, do tych placówek wojewoda nie jest puszczany, bo jeżeli to jest prywatny wynajem pomieszczeń, to nie zawsze ten wojewoda jest do tej placówki wpuszczany, dlatego nie może skontrolować tej placówki. Ponawiam więc taki apel: dla osób które chcą umieścić starsze osoby patrzcie na rejestr wojewody, bo tam dopiero można znaleźć placówkę, która jest poddana kontroli.
POLECAMY

niedziela, 24 czerwca 2018, godz.07:05

Pierwszy dzień tygodnia - Kiedy jesteś ojcem cz. I Po co jest ojciec, jaką pełni rolę w rodzinie, co oznacza kryzys ojcostwa i męskości? Jak budować autorytet ojca i na czym polegają prawidłowe relacje w rodzinie tłumaczą wykładowcy, pracownicy poradni rodzinnych i ojcowie zaangażowani w Inicjatywę Tato.net. Ojcostwo ma być pasją, najważniejszą karierą życia, dziecko potrzebuje ojca na 100%!

Nowe katarzynki w Piernikowej Alei Gwiazd

Jarosław Józefowicz - prezes Toruńskich Zakładów Materiałów Opatrunkowych oraz Filip Wolak - fotograf, pilot i zwycięzca prestiżowych konkursów fotograficznych odsłonili swoje "katarzynki" w Piernikowej Alei Gwiazd w Toruniu.
Tablice w płytach deptaka w okolicy Dworu Artusa odsłaniane są od 2003 roku. W ten sposób miasto honoruje zasłużonych dla Torunia aktorów, pisarzy, muzyków, polityków i przedsiębiorców, którzy urodzili się w Toruniu bądź są z nim zawodowo związani. Uroczystość odbyła się na Rynku Staromiejskim. Ceremonię poprzedz ...

Wypadek w Sobiejuchach

7 osób zostało rannych, w tym dwoje dzieci, w wypadku na drodze krajowej nr 5 w Sobiejuchach. Czołowo zderzyły się dwa samochody osobowe. Droga była przez pewien czas zablokowana.
Do wypadku doszło przed godz.17:00. Na miejscu działa kilka jednostek straży pożarnej. W akcji uczestniczył śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego. Wyznaczone zostały objazdy: w Szubinie na Wąsosz oraz w Rogowie na Gąsawę.

Z Bydgoszczy wakacyjnymi pociągami na Hel i na Kaszuby

W pociągach wakacyjnych Arrivy obowiązują promocyjne oferty, zniżki na bilety powrotne oraz dla osób podróżujących z rodziną/fot. Facebook
Pierwszy, wakacyjny pociąg Arrivy na Półwysep Helski wyjechał w sobotę rano z bydgoskiego dworca. W wakacje przewoźnik uruchamia też weekendowe połączenia z Bydgoszczy do Kościerzyny.
Odjazd pociągiem z Bydgoszczy na Hel - codziennie o godz. 7.21, powrót z Helu - o godz. 17.54. Pociągi kursować będą przez całe wakacje, aż do 31 sierpnia. Podróż trwa 3 godziny i 54 minuty. - W pociągach wakacyjnych obowiązują promocyjne oferty, zniżki na bilety powrotne oraz dla osób podróżujących z rodziną - czy ...

Ster na Bydgoszcz - spotkanie z rekordzistami świata i inne atrakcje [wideo]

Bydgoski Festiwal Wodny "Ster na Bydgoszcz" od lat przyciąga wodniaków i pasjonatów żeglarstwa. Fot. Kamila Zroślak
Załoga jachtu Katharsis II pierwsza na świecie opłynęła Antarktydę najbliżej tego kontynentu. W sobotę podczas Festiwalu "Ster na Bydgoszcz" była okazja posłuchać o tej wyprawie i spotkać się z żeglarzami.
Mówi kapitan Mariusz Koper
- Wody na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej uznawane są za obszar Antarktyki, jest to taka umowna granica. Żaden żeglarz nie pokonał wcześniej tej trasy i to był główny cel naszej wyprawy - opłynąć Antarktydę dookoła po jej wodach (...) Zaczynaliśmy w Kapsztadzie po to, by znaleźć się w odpo ...

"Wakacyjny PiKnik" - Polskie Radio PiK w trasie po regionie

W sobotę (23 czerwca) będziemy w Drzycimiu, w powiecie świeckim, a w niedzielę (24 czerwca) - na Sterze na Bydgoszcz na bydgoskiej Wyspie Młyńskiej
Przez całe wakacje wóz satelitarny Polskiego Radia PiK będzie pojawiał się w różnych miejscach regionu. Odwiedzimy przede wszystkim miasta i miasteczka, zawitamy także do kilku mniejszych gmin. Na początek - w sobotę (23 czerwca) - będziemy w Drzycimiu.
Nasz "Wakacyjny PiKnik rozpoczynamy od wizyty w gminie Drzycim w powiecie świeckim, na skraju Borów Tucholskich i Kociewia. W sobotę (23 czerwca) nasz wóz satelitarny stanie przy miejscowej szkole podstawowej, skąd od godz. 13.00 relacjonować będziemy piknik rodzinny pod hasłem "Zdrowy styl życia". Będziemy uczestn ...

Sprawdź samochód przed wakacyjnym wyjazdem. Za darmo!

Podczas przeglądu diagnosta sprawdzi układ kierowniczy, hamulcowy, zasilania, ogumienie kół i oświetlenie pojazdu. Fot. Archiwum
Kierowcy z Torunia i okolic będą dziś mogli sprawdzić stan techniczny aut przed wakacjami. Bezpłatną akcję organizują policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji wspólnie z lokalnymi Stacjami Kontroli Pojazdów.
Akcja bezpłatnych badań technicznych samochodów
Podczas przeglądu diagnosta sprawdzi układ kierowniczy, hamulcowy, zasilania, ogumienie kół i oświetlenie pojazdu. W akcji biorą udział m.in. stacje przy ul. Wschodniej, Olsztyńskiej i Marii Curie-Skłodowskiej w Toruniu. Przegląd można też będzie zrobić na stacjach w podtoruńskich miejscowościach, takich jak Zelg ...

Śmiertelny wypadek w Żmijewie

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wypadku na drodze powiatowej w Żmijewie w powiecie brodnickim.
Z nieustalonych na razie przyczyn samochód osobowy uderzył w drzewo. Ranni trafili do szpitala. Przyczyny zdarzenia wyjaśnia policja pod nadzorem prokuratury.

Awaria samolotu Ryanaira. Ponad 100 osób koczowało od rana na lotnisku

Rzeczniczka bydgoskiego Portu Lotniczego potwierdza, że są problemy z samolotem do Londynu/fot. Archiwum
Pasażerowie, którzy mieli lecieć w piątek (22 czerwca) rano do Londynu, do wieczora czekali na bydgoskim lotnisku na usunięcie awarii samolotu. - Córki też tam koczują i mają już dosyć - opowiadała nam Słuchaczka, która zadzwoniła do redakcji Polskiego Radia ...
Ponad 100 pasażerów miało wylecieć z Bydgoszczy o godz. 10.20, ale pilot zgłosił awarię samolotu. Przez wiele godzin nie udało się jej usunąć. Biuro Prasowe bydgoskiego Portu Lotniczego potwierdziło, że są problemy z samolotem Ryanaira, który miał wystartować w piątek rano na lotnisko Londyn Stansted. - Awaria po ...

Grand Prix i Złote Medale dla naukowców za egzoszkielet i inne wynalazki

Dyplomami, które otrzymali nagrodzeni naukowcy chwali się na swojej stronie bydgoski Uniwersytet Kazimierza Wielkiego/fot. Materiały UKW
Sukces naukowców bydgoskiego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego i Collegium Medicum UMK. Aż trzy ich wynalazki zostały nagrodzone podczas XI Międzynarodowych Targów Wynalazków i Innowacji INTARG 2018 w Katowicach.
Grand Prix targów INTARG, a także dwie inne nagrody - Platynową (przyznaną przez ministra inwestycji i rozwoju) oraz Specjalną (nagroda delegacji z Chorwacji) jurorzy przyznali za opracowanie drukowanego w technologii 3D egzoszkieletu pasywnego dla dzieci z osłabieniem sił kończyn górnych. To dzieło zespołu, który tw ...

Co zniszczyła susza? Coraz więcej wniosków od gmin do wojewody

- Susza dotknęła cały nasz region, sytuacja rolników jest tragiczna - mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz/fot. Archiwum
W kujawsko-pomorskich gminach trwa szacowanie strat spowodowanych w rolnictwie przez długotrwałą suszę. Dotąd zaledwie 30 na 144 złożyły wnioski do wojewody o powołanie komisji szacujących straty, ale w piątek nagle zaczęło ich przybywać.
Relacja Andrzeja Krystka
- Gminy do tej pory dosyć opornie składały wnioski, dlatego w piątek zrobiliśmy akcję w urzędzie, do której zaangażowałam czterech pracowników - mówi Iwona Gilewicz, zastępczyni dyrektora Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Urzędu Wojewódzkiego. - Urzędnicy zadzwonili do wszystkich wojtów i burmistrzów w gminach z pr ...
Jubiler Domino
Abonament
Na antenie TVP 3 Bydgoszcz

niedziela, 24 czerwca 2018, godz.11:30

"Z talerzem gęsiego" Nowy kulinarno-edukacyjny program, w którym chcemy przekonywać naszych widzów do zdrowej polskiej gęsiny. Mięso, które nadaje się na przeróżne okazje: zarówno na uroczysty obiad, na co dzień, ale także na bal dziecięcy, czy na grilla. Proponujemy zarówno ciekawe przepisy, jak i porady dietetyków, ale i podróż "szlakiem gęsinowym". Nasi widzowie dowiedzą się zarówno tego, jakie wartości ma w sobie to wyjątkowe mięso, jak i tego np. Dlaczego jemy je głównie w listopadzie i grudniu, albo ciekawostek dotyczących gęsi, bo - jak się okazuje - gęś wcale nie jest taka głupia. 
www.CZESCIauto24.pl
Ważne: nasze strony wykorzystują pliki cookies.

Używamy informacji zapisanych za pomocą cookies i podobnych technologii m.in. w celach reklamowych i statystycznych oraz w celu dostosowania naszych serwisów do indywidualnych potrzeb użytkowników. Mogą też stosować je współpracujący z nami reklamodawcy, firmy badawcze oraz dostawcy aplikacji multimedialnych. W programie służącym do obsługi internetu można zmienić ustawienia dotyczące cookies. Korzystanie z naszych serwisów internetowych bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zapisane w pamięci urządzenia. Więcej informacji można znaleźć w naszej Polityce prywatności

Zamieszczone na stronach internetowych www.radiopik.pl materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazą danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez Polskie Radio Regionalną Rozgłośnię w Bydgoszczy „Polskie Radio Pomorza i Kujaw” S.A. na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek wykorzystywanie przedmiotowych materiałów przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Rozumiem i wchodzę na stronę