Wtorek, 21 maja 2019 r.   Imieniny: Wiktora, Kryspina, Tymoteusza
Rucha wahadłowy w Starym Dworze na drodze 25 ( 129 km 990) Bydgoszcz - Koronowo. Kolizja 2 samochodów osobowych.
Ruch wahadłowy w Kołaczkowie koło Szubina na drodze nr 5 Bydgoszcz - Poznań. Kolizja 2 samochodów.
Rucha wahadłowy w Starym Dworze na drodze 25 ( 129 km 990) Bydgoszcz - Koronowo. Kolizja 2 samochodów osobowych.
Ruch wahadłowy w Kołaczkowie koło Szubina na drodze nr 5 Bydgoszcz - Poznań. Kolizja 2 samochodów.
Rucha wahadłowy w Starym Dworze na drodze 25 ( 129 km 990) Bydgoszcz - Koronowo. Kolizja 2 samochodów osobowych.
Ruch wahadłowy w Kołaczkowie koło Szubina na drodze nr 5 Bydgoszcz - Poznań. Kolizja 2 samochodów.
Polskie Radio PiK » Koncertowe Radio PiK

Wybrzmiały...

13 maja 2019 - Oklaski dla... ANNA GRZELAK z zespołem

W koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK wspominaliśmy drugi dzień 8. edycji "Blues na Świecie Festival" i wieczór 9 czerwca 2018 roku rozpoczęty wyśmienitym występem Anny Grzelak, która wraz ze swoim dziewięcioosobowym zespołem wypełniła amfiteatr w Świeciu nad Wisłą najpiękniejszymi kompozycjami z repertuaru "królowej soulu" Arethy Franklin.

Koncerty corocznych edycji "Blues na Świecie Festival" odbywają się pod patronatem Polskiego Radia PiK, a dzięki obecności na imprezie naszego wozu transmisyjnego, mogliśmy zarejestrować festiwalowe występy, a dziś przypomnieć fragmenty jednego z najciekawszych, zatytułowanego "Back To Aretha".

Anna Grzelak to laureatka wielu ogólnopolskich imprez - m.in. Festiwalu Pamięci Andrzeja Zauchy "Serca Bicie", Ogólnopolskich Spotkań Zamkowych "Śpiewajmy Poezję", także zdobywczyni Grand Prix Festiwalu Pamięci Marka Grechuty oraz Grand Prix międzynarodowego festiwalu Rzeszów Carpathia Festival. Jest także stypendystką Ministra Edukacji i Szkolnictwa Wyższego, główną wokalistką projektu "Back to Aretha – Tribute to Aretha Franklin", artystką Nowej Sceny w Bydgoszczy, która nie tylko wykonuje, ale także komponuje własne utwory.

6 maja 2019 - Wieczór z... ROGER HODGSON

Pierwsze w maju spotkanie w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK jest okazją wspomnienia twórczości artysty, którego nazwisko przywodzi na myśl charakterystyczny głos, swoisty rodzaj aranżacji, elegancję wypowiedzi artystycznej i okładki zespołu SUPERTRAMP. Przeboje tej formacji, wylansowane w czasach obecności w jej składzie bohatera naszych wspomnień, do dzisiaj funkcjonują z wielkim powodzeniem, słyszane przypadkowo czy przy okazji wieczorów poświęconych grupie czy samemu artyście...

ROGER HODGSON, bo o nim mówimy, to nie tylko skojarzenia idące za brzmieniem charakterystycznego głosu i znanych kompozycji ale i zaufanie podkreślone uśmiechem sympatii dla twórcy poruszającego się przez lata swojej historii w licznym towarzystwie wiernych fanów, gotowych zasiąść na widowniach miejsc koncertowych spotkań lub dzielących przestrzeń wypełnioną muzyką z płyt lub radiowych anten...

Na częstotliwościach Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, a także drogą internetową, obudzimy wrażenia związane z występem, który odbył się 6 czerwca 2006 roku w Place des Arts w Montrealu. Zarejestrowany wtedy materiał ukazał się 26 sierpnia tego samego roku wydawnictwem pt. "Take the Long Way Home — Live in Montreal", pierwszym dvd podpisanym nazwiskiem ROGER HODGSON.

29 kwietnia 2019 - Wieczór z... GRIBOJEDOW

Ostatnie w kwietniu spotkanie w paśmie koncertowym Polskiego Radia PiK zabrzmi wspomnieniem występu zarejestrowanego w naszym muzycznym studiu w gorący piątkowy wieczór 26 czerwca 2009 roku. Publiczności zgromadzonej na widowni i Słuchaczom przy radioodbiornikach oraz w internecie, zaprezentował się wtedy toruński projekt GRIBOJEDOW.

Twórczość zespołu opiera się na fuzji rocka, jazzu, folku, muzyki etnicznej i elektronicznej. Umiejętność łączenia tych elementów i stylistyk świadczy o wszechstronności artystów wpisujących się w skład projektu GRIBOJEDOW.

Zespół tworzy i koncertuje do dziś. Czy i jak się rozwinął? Odpowiedzi należy szukać w konfrontacji obecnych wrażeń ze wspomnieniem radiowego koncertu sprzed 10 lat :)

22 kwietnia 2019 - Wieczór z... MARILLION

Kwiecień z oklaskami w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK obdarował nas pięcioma wieczorami. Czwarty i w dodatku świąteczny poniedziałek w tym cyklu podkreślamy brzmieniem formacji, której światowy rozgłos ściągnął 13 października 2017 roku do Londynu tłumy fanów z różnych zakątków naszej błękitnej planety. Powodem był pierwszy w historii grupy MARILLION koncert na scenie legendarnego Royal Albert Hall. Określenie "legendarne" nie jest w przypadku tego miejsca żadną przesadą. Chcąc wymienić wszystkich znamienitych artystów, którzy tutaj wystąpili, wypełnilibyśmy wiele stron elektronicznego arkusza zabierając przy tym wiele czasu naszym Słuchaczom oraz internautom. Gwiazda zespołu MARILLION lśni i przyciąga wystarczająco silnym blaskiem, by bilety na koncert w Royal Albert Hall wyprzedały się w "oka mgnieniu", a podróżujący nań z całego świata byli pewni nagrody w wymiarze większym, niż wiezione do Londynu wyobrażenia. Świąteczne wspomnienie tamtego wieczoru nad Tamizą jest przy tym pewnym uzupełnieniem tego, co sympatycy grupy przeżywać mogli od 12 do 14 kwietnia br. w Łodzi, w ramach Marillion Weekend Poland 2019. Dla nieobecnych tam wtedy, być może choć pewną formą ukojenia żalu... Choć wieczór jeszcze świąteczny, przy dźwiękach z kujawsko-pomorskiej anteny będzie nas chyba niemało ;)

15 kwietnia 2019 - Oklaski dla... Thorbjørn Risager & Black Tornado

Ostatnia godzina trzeciego poniedziałku kwietnia zabrzmi w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK retransmisją koncertu zarejestrowanego w 2017 roku w trakcie 7. edycji "Blues na Świecie Festival". Publiczności festiwalowej zaprezentował się duński projekt Thorbjørn Risager & Black Tornado .

Formacja z Kopenhagi powstała w roku 2003 i od początku występuje w niemal niezmienionym składzie. Risager inspiruje się i doskonale łączy ze sobą soul i chicagowskiego bluesa. Wydana w 2014 roku płyta pt. "Too many roads" przyniosła zespołowi światową sławę.

Do dzisiaj muzycy zagrali ponad 1 000 koncertów, dwukrotnie byli nagradzani duńskim odpowiednikiem Grammy, a ich piosenki zostały opublikowane na płycie pt. "Classic Rock Blues Magazine's Best of 2014".

8 kwietnia 2019 - Oklaski dla... PORTISHEAD

Drugi poniedziałek kwietnia zabrzmi w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK wspomnieniem wieczoru sprzed 22 lat, 24 lipca 1997 roku. Wtedy właśnie Roseland Ballroom na nowojorskim Manhattanie wypełniły setki fanów nurtu triphopowego, którego jedną z gwiazd był niewątpliwie brytyjski projekt PORTISHEAD. Grupa z Bristolu miała już na swoim koncie bardzo udany debiut płytowy pt. "Dummy", zbliżała się premiera drugiego studyjnego albumu, który zatytułowany po prostu "Portishead" ukazał się dwa miesiące po występie projektu w Nowym Jorku.

Nie trzeba dodawać, że niespełna siedem lat działalności zespołu wystarczyło, by jego sława rozlała się na cały muzyczny świat, a zainteresowanie każdym wydarzeniem z udziałem Portishead wypełniało miejsca akcji bez reszty. Podobnie było w Roseland Ballroom, a magnetyzm tego wieczoru przybrał na sile w chwili, gdy sympatycy grupy dowiedzieli się, że brzmienie Portishead wzbogacą muzycy New York Philharmonic.

Rzecz o tyle ciekawa, że wśród muzyków orkiestry obecnej w Roseland Ballroom, żaden nie był członkiem Filharmonii. Ona sama w ogóle nie została przypisana materiałowi zarejestrowanemu w trakcie koncertu i wydanemu rok później na płycie PORTISHEAD - Roseland NYC Live, z której dzisiaj czerpiemy.

1 kwietnia 2019 - Wieczór z... TRISTAN, cz. II

Pamela-PiK-TRISTAN-win-II
Pamela-PiK-TRISTAN-win-II
Pierwszy poniedziałek kwietnia w cyklu koncertowym Polskiego Radia PiK zabrzmi drugą częścią występu zarejestrowanego 11 marca br. w toruńskim Hard Rock Pub Pamela. Bohaterem tego wieczoru była holenderska formacja TRISTAN.

O muzyce zespołu TRISTAN najtrafniej powiedzieć można, że jest to "stary, dobry acid jazz". W wykonaniu czołowych europejskich muzyków jazzowych i popowych nabiera ona specyficznego, nowoczesnego brzmienia. Funkowe, rytmiczne gitary, organy Hammonda, elektryczne pianino Fendera, syntezatory i instrumenty perkusyjne, tworzą przyjemny nastrój i wyraziste tło dla pięknego głosu Evelyn Kallansee, wokalistki zespołu.

Pierwsza część toruńskiego koncertu formacji TRISTAN zabrzmiała transmisją na kujawsko-pomorskiej antenie. Dzisiaj zapraszamy na kolejną dawkę koncertowej energii występu holenderskiego projektu.

25 marca 2019 - SIVERT HØYEM i wieczór na Akropolu

Ostatni poniedziałek marca w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK wypełnimy fragmentami dwóch wieczorów niezwykłych pod względem dźwięków i ich bohatera, ale również poprzez szczególne miejsce, w którym owa muzyczna magia mogła się rozegrać. Zabieramy Państwa do Aten, na widownię Herod Atticus Odeon na Akropolu, gdzie trzy lata temu w dwa wczesnojesienne wieczory spełniło się marzenie pewnego artysty i jego greckich fanów.

Na scenie liczącego sobie 2000 lat amfiteatru, 29 września i 2 października 2016 roku zaprezentował się SIVERT HØYEM. Głos norweskiego zespołu MADRUGADA zabrzmiał przed grecką publicznością, którą na tej ziemi wcześniej doskonale przygotował wieloma występami ze swoją macierzystą grupą. Jednak nie bez przeszkód. Starania artysty o możliwość występu na tak szczególnej antycznej scenie, trwały aż 15 lat... Jak jednak mówią: marzenia się spełniają! :)

18 marca 2019 - Oklaski dla Big Blues Orchestra

Wieczór z Big Blues Orchestra. Fot. Marcin Saldat
Wieczór z Big Blues Orchestra. Fot. Marcin Saldat
Trzeci poniedziałek marca zabrzmi w koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK retransmisją koncertu zarejestrowanego w trakcie ubiegłorocznej, 8. edycji "Blues na Świecie Festival". Publiczności festiwalowej zaprezentował się powołany specjalnie na tę okazję skład: Big Blues Orchestra tworzona przez najlepszych polskich muzyków sesyjnych.

W koncercie finałowym 9 czerwca 2018 roku, w specjalnie przygotowanym programie pt. "The Best of Motown" w usłyszeć można było największe przeboje wytwórni płytowej "Motown". Zabrzmiało wtedy dziewięć utworów wyjętych z 60-letniej historii wytwórni z Detroit, min. niezapomniane hity Steviego Wondera, Marvina Gaya, The Temptations, Jamesa Browna i Arethy Franklin.

Oprócz składu Big Blues Orchestra, wśród gości specjalnych koncertu na festiwalowej scenie wystąpili: Frank McComb, Lachy Doley, Patrik Jansson, Anna Karwan, Natalia Lubrano, Anna Grzelak oraz Tomasz Nitribitt i Adam Wendt.

Kierownictwo muzyczne powierzono doświadczonemu i utalentowanemu dyrygentowi i aranżerowi – Danielowi Nosewiczowi.

11 marca 2019 - Tristan, acid jazz z Holandii

Na żywo z Hard Rock Pubu Pamela koncert holenderska grupy Tristan!

O muzyce zespołu "Tristan" najtrafniej można powiedzieć, że jest to „stary, dobry acid jazz”. W wykonaniu czołowych europejskich muzyków jazzowych i popowych nabiera ona specyficznego, nowoczesnego brzmienia. Funkowe, rytmiczne gitary, organy Hammonda, elektryczne pianino Fendera, syntezatory i instrumenty perkusyjne, tworzą przyjemny nastrój i wyraziste tło dla pięknego głosu Evelyn Kallansee, wokalistki zespołu. Z "Tristanem" łatwo przenieść się z powrotem do ciepłej, muzycznej atmosfery lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia, odświeżonej orzeźwiającym powiewem współczesnych stylów.

Doskonałej jakości nagrania zespołu i jego występy na żywo często wzbogaca i uatrakcyjnia sekcja instrumentów dętych, kwartet smyczkowy i chórek. W muzyce „Tristana” przewijają się wprawdzie motywy typowe dla takich grup, jak TOTO, Tower of Power, Snarky Puppy i formacji wykonujących klasyczny acid jazz (np. Incognito czy Brand New Heavies), ale zyskuje on coraz większe grono fanów swoim wysoko energetycznym groovem oraz wyjątkową jakością kompozycji i aranżacji.
1234567