Wtorek, 28 stycznia 2020 r.   Imieniny: Walerego, Radomira, Tomasza
Polskie Radio PiK » Koncertowe Radio PiK

Pięknie i Koncertowo

Koncerty mają swój specyficzny nastrój... Nawet znane nuty i słowa w wydaniu "na żywo" potrafią zaskoczyć nowym rozwiązaniem, niespodziankami zaistniałymi tylko tutaj i tylko teraz. Czerpane z płyt przywołują ciepło wspomnienia, udostępnione przez przyjaciół pozwalają poznać koncertowe życie na innych falach, zarejestrowane w ciekawych miejscach, dają szansę poznać brzmienie scen klubowych i plenerowych... A przecież mogą być i te - najcieplejsze - najbliższe, bo też organizowane w studiu kujawsko pomorskiej rozgłośni...

24 stycznia 2020 - Wieczór z oklaskami: THE JESUS AND MARY CHAIN

Trzeci piątek stycznia 2020 roku zamkniemy oklaskami wplecionymi we wspomnienie dwóch wydarzeń muzycznych, których bohaterem będzie zespół THE JESUS AND MARY CHAIN. Skład tej szkockiej grupy, uważanej przez krytyków za pionierów gitarowego nurtu „shoegaze”, uformował się w 1983 roku.

Siłą zespołu jest symbioza chwytliwych piosenek z dźwiękową ścianą gitar. Tak było również w trakcie dwóch występów, których zapis ułożył się w program wydawnictwa pt. „Live in Concert” wydanego w serii „BBC Music”.

Album z 2003 roku łączy wrażenia zarejestrowane 28 marca 1992 roku w Sheffield Arena z zapisem występu w Trinity Bristol z 19 kwietnia 1995 roku. Czy materiał sprzed 25 i 28 lat zdoła się obronić i zasłużyć na oklaski Słuchaczy? Przekonajmy się :)

W 19 kompozycjach programu wydawnictwa znaleźć można największe przeboje THE JESUS AND MARY CHAIN. Tak właśnie zabrzmi koncertowe pasmo Polskiego Radia PiK u progu ostatniej soboty stycznia br.
Na żywo THE JESUS AND MARY CHAIN był ognistym zjawiskiem, rzadkim widokiem prawdziwych, surowych rozwiązań, a nie współczesną plątaniną świętości. Był jak słodko-kwaśny posmak na języku, wirujący hałas dla dziewcząt i chłopców.Życie pełne buntu.

Na płycie „Live in Concert” można znaleźć wystarczająco dużo gitarowych zakłóceń i zniekształceń, aby fani THE JESUS AND MARY CHAIN byli zadowoleni. Istnieje wiele wydań, reedycji, kompilacji i przebojów z drugich stron singli a także rozmaitych nagrań z żywych sesji, ale tutaj zespół w najlepszy i najprostszy sposób, uzyskał najpotężniejszy „sound” za grosze! Wystarczy założyć słuchawki i podkręcić głośność... i przygotować się na wysłuchanie najlepszego garage/punk-rocka, jaki kiedykolwiek nagrał zespół łączący płynnie The Ramones, Phila Spectora i może odrobinę The Velvet Underground, by stworzyć unikatowy dźwięk, co przyszłości miało wielki wpływ na styl i brzmienie wielu formacji... niepowtarzalny JESUS ​AND MARY CHAIN​​!

Do wspomnień i wspólnych oklasków zaprasza Tomasz Kaźmierski.