Poniedziałek, 27 maja 2019 r.   Imieniny: Augustyna, Juliana, Magdaleny
Ipsos: PiS - 42,4 proc.; Koalicja Europejska - 39,1 proc.; Wiosna - 6,6 proc.; Konfederacja - 6,1 proc.
Ipsos: PiS - 42,4 proc.; Koalicja Europejska - 39,1 proc.; Wiosna - 6,6 proc.; Konfederacja - 6,1 proc.
Ipsos: PiS - 42,4 proc.; Koalicja Europejska - 39,1 proc.; Wiosna - 6,6 proc.; Konfederacja - 6,1 proc.
Polskie Radio PiK » Koncertowe Radio PiK

Pięknie i Koncertowo

Koncerty mają swój specyficzny nastrój... Nawet znane nuty i słowa w wydaniu "na żywo" potrafią zaskoczyć nowym rozwiązaniem, niespodziankami zaistniałymi tylko tutaj i tylko teraz. Czerpane z płyt przywołują ciepło wspomnienia, udostępnione przez przyjaciół pozwalają poznać koncertowe życie na innych falach, zarejestrowane w ciekawych miejscach, dają szansę poznać brzmienie scen klubowych i plenerowych... A przecież mogą być i te - najcieplejsze - najbliższe, bo też organizowane w studiu kujawsko pomorskiej rozgłośni...

Wieczór z oklaskami... Pamięci JONA LORDA!

W ostatni poniedziałek maja zapraszamy w podróż do przeszłości, podążając szlakiem naznaczonym kamieniami milowymi w odcieniu głębokiej purpury. W koncertowym paśmie Polskiego Radia PiK przeniesiemy się do kwietnia sprzed 5 lat. Wrócimy do sali londyńskiego Royal Albert Hall, gdzie 4 kwietnia 2014 roku odbyło się wydarzenie o randze swoistego pokłonu, skupiające uwagę świata na postaci zmarłego dwa lata wcześniej JONA LORDA, wirtuoza instrumentów klawiszowych, współtwórcy legendy zespołu DEEP PURPLE, autora rockowych hymnów jak również muzyka spełniającego się w świecie muzyki klasycznej...

Właśnie dlatego ten szczególny wieczór w The Royal Albert Hall podzielony został na dwie części. Pierwsza - osadzona w klasycznym odniesieniu - ukazywała talent Jona Lorda, jako muzyka doskonale orientującego się w sztuce kompozycji angażującej skład orkiestry symfonicznej, wypowiadającemu się przy tym złożonymi konstrukcjami. Ta część ukazała się tego samego roku na płycie "Celebrating Jon Lord - The Composer".
Dzisiaj skupimy się na zawartości części drugiej tego wieczoru, która skupiła się na rockowym obliczu i twórczości Jona Lorda, co zaowocowało o wiele szerszym zapisem, który zarówno w wersji audio oraz wizualnej ukazał się pod tytułem "Celebrating Jon Lord - The Rock Legend".

Wyjątkowością tego wieczoru jak i wydawnictw oddających jego charakter, jest obecność 83-osobowej Orion Orchestra pod dyrekcją Paula Manna, ale też rzeszy wspaniałych artystów z grupą DEEP PURPLE na czele, którzy swoim udziałem oddali hołd pamięci wspaniałemu muzykowi, autorowi inspiracji, często przyjacielowi, człowiekowi-legendzie... W programie tej części wieczoru w londyńskim Royala Albert Hall zabrzmiały zatem muzyczne perły z kolekcji DEEP PURPLE, ale również z solowych dzieł przyjaciół Jona Lorda, którzy m.in. dzielili z nim skład, przestrzeń studyjną i trasy...

Oprócz składu zespołu DEEP PURPLE i Orion Orchestra pod batutą Paula Manna, 4 kwietnia 2014 roku na scenie legendarnej The Royal Albert Hall w Londynie zaprezentowali się : Paul Weller, Micky Moody, Phil Campbell, Bernie Marsden, Steve Balsamo, Sandi Thom, Glenn Hughes, Bruce Dickinson i Rick Wakeman.

Dochód z tego niecodziennego wydarzenia przekazany został fundacji charytatywnej "The Sunflower Jam" założonej przez Jackie Paice, żonę Iana Paice’a z grupy Deep Purple, wspierającą walkę w nowotworami.

Zamknijmy wspólnie ostatni poniedziałek maja wspólnym ukłonem w stronę Jona Lorda oraz oklaskami dla tych, którzy 5 lat temu uczynili ten piękny gest dla swojego nieżyjącego Przyjaciela i fanów jego sztuki. Zaprasza Adam Droździk.