Piątek, 14 grudnia 2018 r.   Imieniny: Alfreda, Izydora, Jana
Polskie Radio PiK » Zwierzenia przy muzyce

Archiwum audycji

Wojciech Kwapisz

Wojciech Kwapisz. Fot. facebook.com
Wojciech Kwapisz. Fot. facebook.com
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Wojciech Kwapisz
Znawca historii polskiego jazzu, pomysłodawca całej serii Polish Radio Jazz Archives. Od ponad 40 lat członek Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego..

"Te nagrania są wartościowe z różnych względów. I ze względów artystycznych i ze względów sentymentalnych, historycznych. Dzisiaj muzycy są niebywale sprawni, młodzi ludzie potrafią zagrać wszystko, no ale tamci - starsi mają przewagę."

Piątek, 30 listopada 2018 o godz. 21.07

Alosza Awdiejew

Alosza Awdiejew. Fot. aloszaawdiejew.pl
Alosza Awdiejew. Fot. aloszaawdiejew.pl
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Alosza Awdiejew
Bard, artysta estradowy, showman, zbieracz kawałów, językoznawca, wykształcony chórmistrz, formalnie emeryt, ale cały czas pracujący naukowo obecnie nad trudną książką. 26 listopada 2018 r. wystąpi ze swoim zespołem w Filharmonii Pomorskiej.

"Czasem proszą mnie żebym opowiedział ze sceny kawał, który im się podoba. To taka moja publiczność - wspaniała. Nawet graliśmy w zakładzie karnym - bardzo mi się spodobało jak krzyczeli później, po koncercie - Aloszka zostań z nami!. Ja im na to - strasznie dziękuję za zaproszenie ale kurde nie mam czasu!"

Piątek, 23 listopada 2018 o godz. 21.07

Andrzej Piaseczny

Andzej Piaseczny. Fot. z okładki płyty "25+"
Andzej Piaseczny. Fot. z okładki płyty "25+"
Artysta, muzyk, wokalista, który niedawno wydał płytę pt. "25+"

"Dzisiejszy świat wygląda tak, że słuchamy tylko singli, a ja jestem trochę staromodny i w dalszym ciągu kupuję płyty, których potem słucham od deski do deski. Z całej twórczości wybrałem 55 piosenek i gdybyśmy chcieli zagrać taki koncert, to musiałby on trwać jakieś 4 godziny..."

Piątek, 16 listopada 2018 o godz. 21.07

Mateusz Smoczyński

Mateusz Smoczyński. Foto © Zosia Zija & Jacek Pióro
Mateusz Smoczyński. Foto © Zosia Zija & Jacek Pióro
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Mateusz Smoczyński
Skrzypek jazzowy, kompozytor i ¼ zespołu Atom String Quartet. W niedzielę w NOSPRze odbyło się prawykonanie jego pierwszego koncertu skrzypcowego.

"Jeździmy bardzo dużo z zespołem Atom String Quartet w pewnym momencie mam taką ogromną chęć wystąpienia w normalnym składzie, no i to się dzieje. Nie miałem kiedy ćwiczyć, bo najpierw musiałem napisać ten koncert, cały czas jestem w podróży..."

Piątek, 9 listopada 2018 o godz. 21.07

Mariola Pryzwan

Mariola Pryzwan. Fot. Julita Górska
Mariola Pryzwan. Fot. Julita Górska
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Mariola Pryzwan
Autorka wielu biografii m.in. Anny German, Ireny Jarockiej czy Anny Jantar.

"Piszę książki tylko o tych, których kocham, więc znalazły się ukochane poetki, ulubiony aktor bo pisałam o Zbyszku Cybulskim i właśnie te ukochane piosenkarki polskie, bo tylko zajmowałam się dotychczas polskimi piosenkarkami, więc Anna German, Anna Jantar i Irena Jarocka..."

Piątek, 2 listopada 2018 o godz. 21.07

Danuta Nowak

Danuta Nowak. Fot. facebook.com
Danuta Nowak. Fot. facebook.com
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Danuta Nowak
Wokalistka zespołu Happy End, która po powrocie z emigracji reaktywowała zespół.

"Happy End rzeczywiście jest to fantastyczne hasło na życie, bo zawirowań w życiu jest dużo i czasami mamy różne przemyślenia, czasami mamy różne problemy i zawsze cokolwiek by się nie działo to życzę wam, żeby był Happy End...."

Piątek, 26 października 2018 o godz. 21.07

Cheap Tobacco

Cheap Tobacco. Fot. facebook.com/cheaptobaccoband
Cheap Tobacco. Fot. facebook.com/cheaptobaccoband
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Cheap Tobacco
Krakowski zespół, który niedawno wydał swoją kolejną płytę zatytułowaną "Szum". Rozmawiamy z Natalią Kwiatkowską - wokalistką i Michałem Bigulakiem - basistą zespołu.

"To jest podsumowanie naszej 3-letniej pracy. To jest prawie pół czasu istnienia zespołu, wiele się zmieniło, wiele nowych inspiracji się pojawiło i my się poznaliśmy troszkę lepiej. Muzycznie sobie pozwoliliśmy na zupełnie inne rzeczy, ale dzięki temu to nadal jest Cheap Tobacco, pomimo tego, że stylistycznie się zmieniliśmy. Liczymy na to, że będzie to słychać..."

Piątek, 19 października 2018 o godz. 21.07

Lora Szafran i Bogdan Hołownia

Bogdan Hołownia i Lora Szafran. Fot. polskieradio.pl
Bogdan Hołownia i Lora Szafran. Fot. polskieradio.pl
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Lora Szafran i Bogdan Hołownia
Lora Szafran i Bogdan Hołownia opowiadają o swojej najnowszej płycie koncertowej z piosenkami Warsa, Szpilmana i Wasowskiego.

"Te piosenki gdzieś tam w naszych uszach pozostały. To są czasy odległe, jak człowiek wzrasta w innym środowisku to te wspaniałe utwory sprzed wojny gdzieś tam śpią w szufladach i przy odrobinie nieuwagi można przeżyć życie i w ogóle na nie nie trafić, a jak się trafi to są skarby ogromnie ważne przede wszystkim dla naszego ducha..."

Piątek, 12 października 2018 o godz. 18.05

Piotr Salaber

Piotr Salaber. Fot. Magda Jasińska
Piotr Salaber. Fot. Magda Jasińska
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Piotr Salaber
Kompozytor, pianista, dyrygent i pedagog m.in. Akademii Muzycznej w Bydgoszczy i Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

"Kiedy wypadła mi jedna realizacja za granicą i nagle się okazało, że mam trochę wolnego czasu np. na to, żeby wydać płytę z moją muzyką filmową i teatralną – Między ekranem a sceną, żeby dopilnować wydania oratorium Non Omnis Moriar. Mam też zawsze trochę obowiązków uczelnianych - nawet kiedy nie ma zajęć, to są pewne rzeczy do zrobienia..."

Piątek, 5 października 2018 o godz. 18.05

Andrzej Sikorowski

Andrzej Sikorowski. Fot. facebook.com/AndrzejSikorowski
Andrzej Sikorowski. Fot. facebook.com/AndrzejSikorowski
Wokalista grupy Pod Budą, autor tekstów, kompozytor.

"Piosenki, które były prezentowane na antenie przez długi okres gdzieś zrastały się ze słuchaczami, zapadały im głęboko w pamięć. Dzisiaj przebój ma bardzo krótki żywot, nie chcę powiedzieć, że żywot motyla, po prostu jakaś piosenka jest popularna – ciach, ciach, ciach, zaraz idzie następna i następna i następna. Teraz człowiek nie zdąży się nawet nacieszyć nią..."

Piątek, 30 września 2018 o godz. 18.05
Polskie Radio PiK - Zwierzenia przy muzyce - Andrzej Sikorowski
1234567