Sobota, 15 grudnia 2018 r.   Imieniny: Niny, Celiny, Waleriana
Polskie Radio PiK » Rozmowa Dnia » Rozmowa dnia
2018-09-17, 01:00 Michał Jędryka/Redakcja

Irena Paczkowska

fot. Archiwum
fot. Archiwum
Gościem "Rozmowy dnia" w Polskim Radiu PiK była Irena Paczkowska - nauczyciel akademicki, mediator i kandydat Ruchu Kukiz'15 na prezydenta Torunia. Jaki program przedstawi kandydatka startując w wyborach? Jakie problemy miasta jej zdaniem są pilne i kluczowe? I czy da się wygrać z urzędującym prezydentem miasta?

Michał Jędryka: Przedstawia się pani jako społecznik. Poseł Paweł Szramka, kiedy przedstawiał panią jako kandydata na prezydenta Torunia mówił, że pomaga pani wielu ludziom. Na czym polega ta pomoc?

Irena Paczkowska: Jestem bardzo wrażliwą osobą na problemy ludzi. Zawsze coś robiłam dla słabszych - dla tych, którzy sobie nie radzą albo mniej radzą. W jaki sposób realizuję tę pomoc? Na przykład około 20 lat temu zostałam poproszona o wsparcie dla Fundacji imienia Brata Alberta, oddział w Otłoczynie. Chodziło o bezpieczeństwo podopiecznych, zorganizowanie ogrodzenia. Postanowiłam się tym zająć. Zaangażowałam do tego jeszcze kilku innych przedsiębiorców, którzy mieli bardzo otwarte serca oraz kieszenie i udało się. Zrobiliśmy to ogrodzenie, podopieczni czują się bezpieczni, do dziś korzystają z tego, co udało się im przeze mnie zorganizować. (...) Lubię bardzo koordynować - mam taką moc przekonywania i wciągania innych do współpracy. Organizowałam także zbiórkę pieniędzy dla wielu potrzebujących ludzi. Wykorzystywałam do tego na przykład produkty, które są wykonywane przez uczestników warsztatów terapii zajęciowych i sprzedawałam jako cegiełki - ile kto mógł, tyle dał. Potem te pieniądze były wykorzystywane na przykład dla dziewczynki, która była chora na nowotwór. Pomagam również przedsiębiorcom - tym, którym nie powodzi się za bardzo, którzy popełnili błędy na swojej ścieżce zarządzania, skutkujące tym, że musieli ogłosić upadłość.

Z sukcesem pomaga pani tym przedsiębiorcom?

Kiedy już ogłoszona jest upadłość, to właściciele tych firm nie mają się dokąd zwrócić, nie wiedzą co zrobić, są bardzo mocno załamani. Ich psychika nie jest w najlepszej kondycji, czują się niepotrzebni i wykluczeni, bo przecież popełnili błędy. Staram się ich podtrzymać na duchu i pomóc w ten sposób, że przywracam ich na rynek pracy.

Przejdźmy do spraw programowych. Nie przedstawiła pani jeszcze zbyt wielu propozycji, ale z dotychczasowych doniesień o pani kandydaturze można znaleźć hasło" "Bogactwo miasta i mieszkańców". Co ono oznacza?

Mamy przygotowaną strategię dla Torunia, które jest miastem z przyszłością i skupiamy się na trzech filarach: bogactwie, bezpieczeństwie i komforcie życia, a także społeczeństwie obywatelskim. Jeśli chodzi o bogactwo, to chcemy pracować bardzo mocno nad zrównoważonym budżetem Torunia. Chcielibyśmy doprowadzić do sytuacji, aby w Toruniu nie było deficytu. Zadłużenie miasta sięga około miliarda złotych.

Wszystkie miasta w tej chwili żyją na kredyt, to pewien standard.

Czy to jest standard? Toruń jest w niechlubnej pierwszej piątce najbardziej zadłużonych miast w Polsce. Myślę, że warto znaleźć się może na czwartym miejscu, ale w odwróconej sytuacji.

A jeśli chodzi o bezpieczeństwo?

Poziom bezpieczeństwa stanowi jedną z podstawowych potrzeb każdego z mieszkańców. Bezpieczeństwo jest rozumiane w naszej strategii wielowymiarowo. Chcemy zająć się bezpieczeństwem przestrzeni, czyli infrastrukturą drogową, miejscami wypoczynku, architekturą, oświetleniem. Bezpieczeństwo rozumiemy również jako bezpieczeństwo ekologiczne, związane z dostępem do podstawowych usług edukacyjnych, zdrowotnych, komunikacji miejskiej, dostępem do instytucji, do doświadczeń. Rozumiemy je także jako bogactwo mieszkańców Torunia. Jeśli chodzi o komunikację miejską, z badań przeprowadzonych przez studentów naszego uniwersytetu, związanych z przemieszczaniem się mieszkańców środkami komunikacji miejskiej wynika, że respondenci ocenili tę sferę bezpieczeństwa niezbyt przychylnie, zwłaszcza w kontekście potrzeb pasażerów - osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi i osób starszych. Myślę, że warto nad tym popracować. A jeśli chodzi o bezpieczeństwo związane infrastrukturą drogową, warto popatrzeć na ten element z perspektywy, kiedy ruch samochodowy był zdecydowanie mniejszy - kiedy budowaliśmy ulice i przystanki. Dzisiejsze obciążenie ruchu powoduje, że te miejsca przestają być bezpieczne. Ważne jest, aby przebudowa ulic pod kątem bezpieczeństwa była bardzo mocno zauważana na tym etapie wyborów samorządowych. Chcielibyśmy zwiększyć to bezpieczeństwa poprzez zwężanie ulic i budowanie przeszkód, które wymuszają zmniejszanie prędkości. Chcielibyśmy też pracować nad programem budowy i modernizacji dróg nie tylko na osiedlach mieszkaniowych, o czym się już wiele mówi i robi. Chodzi nam również o modernizację czy też budowę dróg dojazdowych do toruńskich firm, bo przedsiębiorczość jest bardzo ważna.

Chciałbym jeszcze zapytać o to ostatnie hasło: "Społeczeństwo obywatelskie". Wszyscy właściwie szermują tym hasłem, wszyscy o tym mówią, ale co ono oznacza?

Chcielibyśmy wprowadzić realną partycypację społeczną mieszkańców, organizacji pozarządowych i przedsiębiorstw, stworzyć rzetelną współpracę sektora publicznego z sektorem prywatnym oraz społecznym i włączyć przede wszystkim mieszkańców w procesy decyzyjne w mieście. Uważam, że Toruń nie jest miastem przyjaznym mieszkańcom i chciałabym to zmienić, właśnie ze względu na to, że nawet jeśli są podejmowane konsultacje społeczne, one nie są wiążące. Chciałabym oddać miasto mieszkańcom, żeby to mieszkańcy współdecydowali o tym, jak w ich mieście będzie się żyło, pracowało, co będzie sprawiało, że ludziom będzie się chciało w tym mieście przebywać, żyć, rozwijać i pracować.

Pamięta pani wyniki wyborów na prezydenta Torunia z 2014 roku? Przypomnę - urzędujący prezydent Michał Zaleski otrzymał 70 proc. głosów, Joanna Scheuring-Wielgus 17 proc., Zbigniew Rasielewski 9 proc. i Jacek Kostrzewa 3 proc. Czy liczy pani na to, że jako zupełnie nowa kandydatka wygra pani wyboru?

Startuję po to, żeby wygrać, natomiast o tym, kto będzie prezydentem Torunia zdecydują mieszkańcy. Niezależnie od tego, jaka będzie ich wola, to ją uszanuję. Wszystko okaże się 21 października.
Polskie Radio PiK - Rozmowa Dnia - Irena Paczkowska

Zobacz także

2018-12-14, godz. 06:00 Agnieszka Szarecka Czy toruńskie Schronisko dla zwierząt zmieni zarządcę? Do ogłoszonego pod koniec października przetargu stanęły tylko dwa podmioty: obecny zarządca czyli "Per ... » więcej 2018-12-13, godz. 06:00 Krzysztof Osiński Dr Krzysztof Osiński był gościem Michała Jędryki w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK. Historyk z Instytutu Pamięci Narodowej mówił o wydarzeniach ... » więcej 2018-12-12, godz. 06:02 Tomasz Kośmider Gościem Rozmowy Dnia był Tomasz Kośmider, dyrektor Klubu Biznesu J. Academy. Klub Poprzednia strona zrzesza przedsiębiorców, którzy wspierają bydgoską szkółkę ... » więcej 2018-12-11, godz. 06:00 Łukasz Schreiber Łukasz Schreiber, który od dwóch tygodni jest sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zapowiada, że swoją nową funkcję traktuje m.in. jako szans ... » więcej 2018-12-10, godz. 06:00 Marcin Sypniewski Marcin Sypniewski, przewodniczący Rady Krajowej partii Wolność, który był dziś gościem Rozmowy Dnia Polskiego Radia PiK zadeklarował, że koalicja partii Wolno ... » więcej 2018-12-07, godz. 06:00 Agnieszka Słowik Gościem Rozmowy Dnia była w piątek Agnieszka Słowik - terapeuta uzależnień, kierownik poradni Towarzystwa "Powrót z U" w Toruniu. Tematem rozmowy była akcja " ... » więcej 2018-12-06, godz. 06:00 Krystyna Michałek Gościem "Rozmowy dnia" Polskiego Radia PiK była Krystyna Michałek, rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Bydgoszczy. Rozmawialiśmy o elektronicznych zwol ... » więcej 2018-12-05, godz. 06:03 Robert Biedroń - Nie interesują mnie stołki, dlatego nie przystąpię do Koalicji Obywatelskiej - zadeklarował Robert Biedroń w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK. ... » więcej 2018-12-04, godz. 06:00 Tomasz Latos Gościem Rozmowy Dnia w Polskim Radiu PiK był Tomasz Latos, prezes zarządu Prawa i Sprawiedliwości w okręgu bydgoskim. Rozmawialiśmy o rocznicy utworzenia rząd ... » więcej 2018-12-03, godz. 06:15 Mikołaj Bogdanowicz Gościem Michała Jędryki w "Rozmowie dnia" na antenie Polskiego Radia PiK był wojewoda kujawsko-pomorski, Mikołaj Bogdanowicz. W rozmowie znalazły się wątki: k ... » więcej
12345