Poniedziałek, 20 stycznia 2020 r.   Imieniny: Fabiana, Sebastiana
Polskie Radio PiK » Śniadanie z Muzami

Śniadanie z Muzami

Fot. freeimages.com
Fot. freeimages.com
Program podsumowuje kulturalne wydarzenia tygodnia na Kujawach i Pomorzu, popularyzuje wiedzę o kulturze i sztuce regionu, prezentuje twórców regionalnych oraz i ich dorobek.

Audycja propaguje szeroko pojętą kulturę, korzystając z różnych form wypowiedzi - relacji, wywiadów, felietonów, recenzji, małych form publicystycznych. Omawiamy i recenzujemy wydarzenia kulturalne - premiery teatralne, wystawy, koncerty, spotkania literackie, wszelkie artystyczne działania przygotowywane zarówno przez publiczne instytucje kultury, jak i przez organizacje pozarządowe.

Prezentujemy także rozmowy z twórcami goszczącymi w na Kujawach i Pomorzu.

19 stycznia 2019

W niedzielnym magazynie publicystyki kulturalnej m.in.:
  • rozmowa z Jarosławem Jakubowskim, autorem powieści pt. „Rzeka zbrodni”, której pierwszy odcinek na naszej antenie już w poniedziałek, w interpretacji znanego aktora Andrzeja Mastalerza;
  • relacja z premiery „Alicji w krainie czarów” w Teatrze Horzycy w Toruniu oraz z 15. Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie;
  • powiemy także o festiwalu EnergaCamerimage i Europejskim Centrum Filmowym w Toruniu, a także o nowej wystawie w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy;
  • będą również goście specjalni: Tamara Granat i Adrian Kreda (duet fortepianowy) oraz wirtuoz trąbki i kompozytor Gary Guthman.
Zaprasza Ewa Dąbska.
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 19.01.2020, cz. 1
Polskie Radio PiK - Śniadanie z Muzami z 19.01.2020, cz. 2

12 stycznia 2020

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: o planach Teatru Kameralnego w Bydgoszczy i o kolejnym wydarzeniu Regionalnej Inicjatywy Doskonałości, na której zaproszenie przybędzie do Akademii Muzycznej legendarny pianista Alfred Brendel. Gośćmi audycji byli dyrygenci: Maciej Niesiołowski i Michał Dworzyński. Zdaliśmy relację z otwarcia wystawy pt. "Kino i teatr pod okupacją" w Bibliotece Miejskiej w Inowrocławiu i zaprosiliśmy na kolejną odsłonę przeglądu kina rosyjskiego "Sputnik" w bydgoskim kinie "Orzeł". Odwiedziliśmy galerię "Wozownia" i Młyn Wiedzy w Toruniu.
Polskie Radio PiK - 12 stycznia 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 12 stycznia 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.2

5 stycznia 2019

W pierwszym w 2020 roku wydaniu magazynu publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: podsumowanie minionego roku w bydgoskiej Operze Nova oraz w galeriach regionu, a także zaproszenie na obchody 100-lecia Teatru Horzycy w Toruniu. Opowiadaliśmy o koncercie kolęd "Tryumfy Króla Niebieskiego" w bydgoskiej Operze Nova i zaprosiliśmy na Mariacki Koncert Bożonarodzeniowy do Torunia oraz na spektakl pt. "Beksińscy" do Teatru Polskiego w Bydgoszczy. Opowiadaliśmy także o najnowszych książkach Romana Konika, poświęconych Leonowi Wyczółkowskiemu.
Koncert kolęd w bydgoskiej Operze Nova - materiał Magdy Jasińskiej
100-lecie Teatru Horzycy w Toruniu - materiał Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek
Na spektakl pt. "Beksińscy" do Teatru Polskiego w Bydgoszczy - materiał Ewy Dąbskiej
Etnoklimaty - materiał Iwony Muszytowskiej-Rzeszotek
2019 rok w bydgoskiej Operze Nova podsumował Maciej Figas - materiał Magdy Jasińskiej
Roman Konik i jego nowe książki - materiał Ewy Dąbskiej
Na Mariacki Koncert Bożonarodzeniowy do Torunia zaprasza Iwona Muszytowska-Rzeszotek
Sztukę w regionie w roku 2019 podsumowała Agnieszka Wysocka
Leona Wyczółkowskiego wspomina Aurelia Borucka-Nowicka - materiał Ewy Dąbskiej

29 grudnia 2019

W ostatnią niedzielę 2019 r. w magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: relacja z bydgoskiej Opery Nova, gdzie ruszyły koncerty sylwestrowe. W mijającym roku mówiliśmy również o sukcesach naszych filmowców - Marcina Sautera, Mateusza Buławy i Krzysztofa Nowickiego. Odwiedziliśmy Centrum Sztuki Współczesnej i Muzeum Etnograficzne w Toruniu. Przypomnimy również najważniejsze wydarzenia kulturalne odchodzącego 2019 roku.
Polskie Radio PiK - 29 grudnia 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 29 grudnia 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.2

22 grudnia 2019

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: o jubileuszu 60-lecia Muzeum Etnograficznego w Toruniu, o słuchowisku o Annie Jachninie „Mapy czasu” i o ostatnim przedstawieniu kończącego działalność Bydgoskiego Teatru Lalek „Buratino”. Krzysztof Herdzin mówił o kolędach. Spotkaliśmy się z Sebastianem Gonciarzem, reżyserem koncertów sylwestrowo-noworocznych w bydgoskiej Operze Nova.
Polskie Radio PiK - 22 grudnia 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 22 grudnia 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.2

15 grudnia 2019

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: o premierze spektaklu "Jezus przyszedł" w Teatrze Horzycy w Toruniu i o 15-leciu Muzeum Fotografii w Bydgoszczy, Mówiliśmy o Dniach Ciechowskiego w Toruniu i o wystawie Diany Lelonek "Raport" w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy. Oprócz tego zabrzmiała też rozmowa z mistrzem - Adamem Makowiczem.Zaprasza.
Polskie Radio PiK - 15 grudnia 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 15 grudnia 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.2

8 grudnia 2109

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej z cyklu „Śniadanie z Muzami” m.in.: relacja z castingu do musicalu "Bulwar Zachodzącego Słońca" w bydgoskiej Operze Nova, a także recenzja przedstawienia "Ptak", najnowszej premiery w Teatrze Polskim w Bydgoszczy. Oprócz tego opowieść o wystawach w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, Galerii Wozownia i Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu oraz relacja ze Świątecznego Festiwalu Art Mintaka.
Polskie Radio PiK - 8 grudnia 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 8 grudnia 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.2

1 grudnia 2019

W magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej z cyklu „Śniadanie z Muzami” m.in.: relacja z festiwalu monodramów w Toruniu i z Międzynarodowej Konferencji "Dzieło muzyczne wobec przeszłości i współczesności" w Bydgoszczy. Mówiliśmy także o wystawie miedziorytów Wojciecha Jakubowskiego w bydgoskim muzeum oraz o Konkursie Krasomówczym w Golubiu Dobrzyniu. Zaprosiliśmy na niedzielną premierę spektaklu "Ptak" do Teatru Polskiego w Bydgoszczy i zdaliśmy relację z premiery przygotowanej przez teatr "Agrafka" w Chełmnie. Spotkaliśmy się również z wybitnym wiolonczelistą Andrzejem Bauerem i dyrygentem Michałem Dworzyńskim.
Polskie Radio PiK - 1 grudnia 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 1 grudnia 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.2

24 listopada 2019

W magazynie publicystyki kulturalnej "Śniadanie z Muzami" Ewy Dąbskiej m.in.: studio 11. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego. Mówiliśmy także o tym, kto dostanie nagrodę im. Grzegorza Ciechowskiego, a także o pomyśle na odbudowę zachodniej pierzei Starego Rynku w Bydgoszczy. Spotkliśmy się z pisarzem Vincentem Severskim oraz z altowiolistą Michałem Zaborskim.
Polskie Radio PiK - 24 listopada 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 24 listopada 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.2

17 listopada 2019

W „Śniadaniu z Muzami”, magazynie publicystyki kulturalnej Ewy Dąbskiej m.in.: relacje z zakończonego Festiwalu EnergaCamerimage w Toruniu; echa trwających konkursów muzycznych - I Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Bogdana Paprockiego i XI Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Ignacego Jana Paderewskiego w Bydgoszczy; zapowiedź premiery spektaklu pt. "Gwiazdeczka" w Baju Pomorskim w Toruniu; spotkanie z gwiazdami Festiwalu Muzyki Kameralnej "Muzyka u źródeł"; opowieść o otwartej w Galerii Miejskiej bwa w Bydgoszczy wystawie prac prof. Karola Śliwki.
Polskie Radio PiK - 17 listopada 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.1
Polskie Radio PiK - 17 listopada 2019 - Śniadanie z Muzami, cz.2
1234567